Proč se vám nespí dobře: Neděláte tyto chyby?

Kvalitní spánek je důležitý nejen pro naše zdraví, ale i momentální náladu a citové rozpoložení. S dostatečnou energií se vám bude lépe přemýšlet, efektivněji pracovat, snadněji fungovat. Ne vždycky ale usínání probíhá snadno. A stejně tak dostatečná délka a kvalita spánku nemusí být samozřejmostí. Jak se vyspat do růžova? Nedělejte základní chyby, které vám brání v dobrém spánku!

Spánek tvoří podstatnou část našeho života. Když ho nemáme dostatek, nefungujeme ani zdaleka tak, jak bychom mohli. A to je třeba změnit. Dlouhodobě se vyplatí jej nepodceňovat, jinak si chronická únava brzy vybere svou daň. Co můžete dělat jinak a lépe?

Kvalitní matrace

Jedním z klíčových prvků je dobrá postel s kvalitním roštem a matrací. Základem jsou stabilní rámy postelí, k nim si můžete vybírat typ roštu i druh matrace přesně podle svého gusta, ať už se vám lépe spí na tvrdší či měkčí matraci.

TIP: Řešíte-li s partnerem rozdílnou tvrdost matrací, i na to máme řešení: Partnerské matrace mohou totiž být na každé půlce jinak tvrdé, každý z páru si tak přijde na své.

Optimální teplota v pokoji

Víte, že se nejlépe spí v chladnějším prostředí? Právě v ložnici by tak mělo být o poznání chladněji než v ostatních místnostech. Optimální teplota pro spánek je mezi 16 a 19 stupni. Tak doporučujeme raději ubrat topení a spíše vsadit na pořádnou peřinu, která vás zahřeje a zajistí vám dlouhý a nerušený spánek.

Čerstvý vzduch

Před spaním dlouze, ale intenzivně vyvětrejte. Zatuchlý vzduch vám zrovna dvakrát kvalitní spánek nezaručí a vždycky je lepší ulehat s pocitem čerstvého kyslíku. Abyste měli přísun čerstvého vzduchu po celou noc, využívejte možnost mikroventilace.

Vypnutí hlavy

Snáze se to řekne, než udělá, pár tipů na klidnější mysl ale existuje. Před spaním nedělejte extra náročné činnosti na přemýšlení, rozhodně nepracujte, necvičte, ale připravujte tělo a hlavně hlavu na to, že se chystá odpočinek. Pomůže oddělení pracovny od relaxační části. A taky meduňkový čaj!

Večerní rituály

Pokud máte potíže s usínáním, je dobré nastavit si drobné rituály, které vám pomohou zklidnit mysl a nahodit mód “teď se bude spát”. Může to být třeba večerní chvíle meditace, zapnutí aroma difuzéru s levandulovým olejem nebo chvilka s dobrou knížkou.

Vyvážená strava

Možná znáte pravidlo, že před spaním byste minimálně 2 až 3 hodiny neměli jíst. A nedáme na něj dopustit. Zároveň je však dobré připomenout, že obecně i večer byste neměli konzumovat příliš těžká jídla, která budete dlouho trávit.

Klidné prostředí

Eliminujte vše, co vás ruší. Může to být tikot hodin, hluk z ulice, chrápání z opačné strany postele nebo třeba světlo, které vám svítí do obličeje. Jak? Kvalitní špunty do uší dokáží divy, stejně jako maska na oči, která vás odřízne od světla či svitu měsíce.

Omezení modrého světla

Poslední tip je game-changer! Obrazovky mobilních telefonů a dalších digitálních zařízení vyzařují modré světlo, které pro náš organismus zejména v nočních hodinách není vůbec žádoucí. Právě modré světlo nás totiž jaksi omylem neustále udržuje ve stavu bělosti. A to před spaním rozhodně nechceme. Nastavte si proto na mobilu večerní mód s omezením modrého světla (režim night shift). Omezení by se ale mělo týkat i dalších obrazovek: televizí, počítačů, notebooků. Pomocníkem vám mohou být také speciální brýle proti modrému světlu.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments