Vzhledem k tomu, že dřevo patří mezi nejlevnější zdroje vytápění v zimním období, používá ho mnoho domácností minimálně jako doplňkový způsob vytápění. Ale i dřevo neustále zdražuje, a zásoby je navíc potřeba udělat dříve, než začne topná sezóna.
Sypané a skládané dřevo není totéž
Při nákupu dřeva se můžete setkat se dvěma termíny. Palivové dřevo skládané je naštípané na polínka a úhledně naskládané, a sypané je volně nasypané například v pytlích, a je ho na stejném prostoru mnohem méně. Při nákupu dřeva se cena také neodvíjí od hmotnosti, protože by to bylo nevypovídající. Významnou roli hraje vlhkost, proto je cena uváděna většinou v prostorových metrech.
Vyplatí se sypané nebo skládané?
Mnoho lidí zvolí raději levnější sypané dřevo s tím, že jim sypané nevadí a přeskládají si ho sami. Neuvědomují si, jak velký rozdíl je v množství dřeva, které získají. Zatímco u skládaného dřeva zbyde 20–40 % volného prostoru, u sypaného jde o 50–60 %. To již může hrát významnou roli, a pokud vám jde o nižší cenu, určitě se nevyplatí kupovat levnější dřevo.
Rozdíl v ceně dělá i druh dřeva
Cena se liší i u jednotlivých druhů dřeva. Jinak bude stát smrkové dřevo a jinou cenu zaplatíte za dub. Někteří prodejci mají typy dřeva rozdělené jednoduše na tvrdé a měkké. Tvrdé hoří stabilně a dlouhou dobu, měkké hoří rychle, skvěle chytá a hodí se na třísky a podpal. Na zimu do kamen oceníte převážně tvrdé dřevo z důvodu, že hoří dlouho.
Nezapomeňte na dopravu
Až budete počítat, kolik za dřevo celkem zaplatíte, nezapomeňte na dopravu. Pokud si pro dřevo nejedete sami, podívejte se na podmínky rozvozu. Často se také platí za složení dřeva na pozemek. Celková částka závisí na tom, odkud vám dřevo přivezou, výhodnější bývá dovoz přímo z vašeho regionu.
Foto: Shutterstock