Průjmové rotaviry nepodceňujte. Kdy se šíří nejvíce?

Rotaviry jsou po kampylobakterióze a salmonelóze nejčastější příčinou průjmového onemocnění z jídla a vody. Zatímco u prvních dvou nemocí to možné není, proti rotavirům se dá očkovat.

Příznaky a co o rotavirech vědět

Rotavirové gastroenteritidy jsou průjmová onemocnění virového původu. Obvykle jsou doprovázeny horečkou a zvracením. Onemocnění postihuje především děti od tří do pěti let. U kojenců jsou rotaviry nejčastější příčinou průjmů.

Děti jsou ohroženy z prostého důvodu. Nemoc probíhá fekálně orální cestou. Znamená to, že se rotaviry dostávají do úst s fekálií, a to díky špatně nebo vůbec umytým rukou. Viru stačí málo a začne se bleskově šířit. Před rotaviry byste si měli dávat pozor hlavně v obdobích od ledna do května.

Tři dny po nákaze u postiženého propuká průjem. Mezi příznaky patří zvracení, nevolnost, plynatost, bolest břicha a teploty. Projevovat se ale mohou jen některé příznaky. Stolice je však vždy vodnatá a velmi zapáchá. Mohou se objevit příznaky slabosti a onemocnění horních cest dýchacích. Pozor – u jedinců se silnou imunitou se příznaky projevit nemusí, ale i tak se snadno přenáší.

Léčba

Léčba průjmů je v podstatě vždy stejná, spočívá zejména v potřebě odvodnit tělo. „Vhodný je co nejčasnější návrat ke stravě ve formě dobře tolerovaných, lehce stravitelných potravin, aby nedošlo k dalšímu poškozování střevní sliznice.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments