Průšvih. Češi přestávají platit nájemné, už to nezvládají

Nájemní bydlení je dnes pro mnohé lidi tou jedinou variantou, zatímco ještě nedávno mohli volit mezi ním a vlastnickým bydlením na hypotéky. Avšak ty jsou dnes tak nedostupné, že na čas přestaly být alternativou. To ovšem dále stupňuje tlak na trhu s nájemními byty.

Počet neplatičů roste

Ještě před rokem přitom bylo nájemních bytů na trhu dostatek, dalo by se říct až přebytek. Češi totiž do bytů investovali volné prostředky a obratem je pronajímali. Zatímco ceny samotných bytů rostly, ceny nájmů stagnovaly a byly relativně levné.

Letos však nastala změna a ceny nájmů začaly poměrně prudce růst. Spolu s tím se zhoršila také ekonomická situace řady domácností, kterým se zdražují i další položky v rozpočtu, jako jsou energie nebo potraviny. Nastal tak poměrně očekávaný jev, a tím je růst počtu neplatičů nájmu.

Jak uvádí statistika portálu UlovDomov.cz, počet problematických nájemníků vzrostl o celých sto procent. A to jen v rámci této společnosti, která se specializuje na správu nemovitostí pro jejich majitele. Jednoduše je převezme, sama pronajímá a majiteli platí smluvní částku.

Společnost UlovDomov.cz přitom nájemníky do spravovaných bytů velmi široce prověřuje, aby tak maximálně omezila možnost, že by se z nich vyklubali neplatiči, ačkoliv to není nikdy možné zcela eliminovat. Nicméně je vysoce pod průměrem trhu, pokud jde právě o problematické nájemníky. Realita tak může být ještě mnohem horší.

Foto: Shutterstock

Je třeba jednat rychle

Napjatá je situace u i řady majitelů bytů, kteří si příliš nemohou dovolit z nájemného slevovat. Mají totiž na byt například hypotéku, která při refinancování výrazně zdraží. Naopak, snaží se využít současné situace a nájem zvýšit. Tím však logicky dále generují větší počet neplatičů.

Důvodů, proč lidé přestanou platit nájem, je více. Mohou se dostat do problémů, například při ztrátě zaměstnání. Někteří však žijí doslova od výplaty k výplatě a mohou čekat například na další příjem. Ale přibývá i těch, kteří prostě jen zkouší, co si mohou dovolit. Pakliže narazí na laxního majitele, budou toho využívat.

Proto je důležité, aby si majitelé bytů každý měsíc dobře zkontrolovali, zda jim nájemník zaplatil. A pokud ne, musí to okamžitě řešit. Pakliže by si toho všimli třeba až po půl roce, může to být problém a dlužnou částku už nemusí nikdy vymoci. Bude navíc trvat další měsíce, než se jim nespolehlivého nájemníka podaří z bytu vystrnadit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments