Abyste mohli v krizové situaci vhodně a včas zasáhnout, je třeba znát příznaky infarktu. Zavolání rychlé pomoci na čísle 155 je sice perfektní volbou, ale mnohdy je třeba, abyste osobě v tísni pomohli i sami. Podívejte se na základní úkony, které byste při pomoci neměli vynechat. Vaše připravenost někomu může zachránit život.
Příznaky infarktu
Osoba zasažená akutním srdečním infarktem většinou cítí silnou dlouhotrvající bolest na hrudi, na zádech mezi lopatkami, na krku, ale také v dolní čelisti. Pacienti nejčastěji bolest popisují jako skličující, pálivou nebo cítí extrémní tlak v jednom místě na těle.
Šok z bolesti může doprovázet dušnost, úzkost, a dokonce i ztráta vědomí. Pokud se v blízkosti takové osoby budete pohybovat, je hlavní nad situací převzít kontrolu a postiženého uklidnit.
Zasáhněte včas
Mobilní telefon si můžete dát na hlasitý odposlech a odložit, abyste během hovoru mohli komunikovat také s postiženým. Zavolejte okamžitě 155, kde vám poradí a poskytnou důležité informace.
První pomoc
Zásadním krokem je uvést pacienta do polohy, kdy se bude cítit v rámci možností pohodlně. Všimněte si jeho oděvu a postoje. Nejprve mu pomozte sundat všechny tašky, pokud nějaké má, dále uvolněte košili, kalhoty, povolte kravatu a všechny další těsné kusy oděvu.
Zachovejte chladnou hlavu
Ve stoje mu hrozí, že se při mdlobách skácí na zem, proto ho raději usaďte někam, kde se bude moci opřít a komunikovat s vámi. Za žádnou cenu by se dotyčný neměl snažit bolest překonat. Pokud bude bolest slabší a pacient vás ujistí o tom, že si pomoc sežene sám, nenechte jej odejít. Infarkt se může projevovat i nenápadně, a nakonec má stejně fatální následky.
Hlavní je po postiženého zaměřit se na klidné dýchání bez prudkých pohybů. Jestliže k situaci došlo během nějaké stresové situace, snažte se dotyčného uklidnit i psychicky a nepřilévat olej do ohně tím, že mu budete dávat další podněty ke stresu.
Foto: Shutterstock