Cukrovka druhého typu probíhá v mnoha případech téměř bez příznaků, dokud nedojde k většímu kolapsu v důsledku rozházeného krevního cukru. Přesto ji ale lze rozpoznat v počátcích a zajistit si díky tomu adekvátní léčbu. Úder neléčené cukrovky totiž může být velmi nebezpečný.
Častěji postihuje muže, ale u žen je průběh vážnější
Cukrovka častěji postihuje muže, ovšem u žen je dříve diagnostikovaná. Jsou to také ženy, u kterých se častěji rozvíjejí závažnější komplikace spojené s touto chorobou.
Většina příznaků cukrovky je shodných pro muže i ženy. Jde především o velkou žízeň, únavu, častější močení, ztrátu váhy, rozmazané vidění, špatné hojení ran či svědění kůže. U obou pohlaví se mohou rozvinout také závažné komplikace, jako jsou kardiovaskulární choroby, selhání ledvin, neuropatie, retinopatie nebo amputace.
Rozházené hormony
U mužů se ale častěji objevuje ztráta svalové hmoty. Dochází u nich také k velmi specifickému symptomu, kterým je erektilní dysfunkce, která se týká 45 % všech pacientů s cukrovkou druhého typu. Jde také o jeden z prvních příznaků.
U žen je naopak větší pravděpodobnost rozvoje srdeční choroby, ledvinového onemocnění nebo deprese. Podle lékařů cukrovka na životě výrazně více ohrožuje právě ženy. U nich se v prvních fázích nemoci objevují hlavně záněty močového traktu nebo infekce v dutině ústní. Projev diabetu se v případě žen mění s menopauzou, protože ta ovlivňuje, jak tělo zpracovává inzulin.
Kombinace cukrovky a menopauzy, která mění hormony, může vést k většímu nárůstu krevní glukózy, přibírání na váze či problémům se spánkem.
Foto: Shutterstock, zdroje: MedicineNet, eMedicineHealth