Bohužel neplatí, že by vůbec nejzhoubnější typ rakoviny byl velmi raritní. Ba právě naopak, nádorové bujení ve slinivce patří do desítky nejčastějších. Z hlediska šancí na přežití je ale zdaleka nejhorší. Když někdo přijde k lékaři s rakovinou slinivky, je to obvykle v pokročilém stádiu, kdy už dotyčnému není příliš jak pomoci. Lidé tak většinou slyší, že se nemohou vyléčit a je jim maximálně poskytnuta prognóza, jak dlouhý čas jim ještě zbývá.
Později už nelze pomoci
Lékaři přitom upozorňují, že kdyby si lidé tohoto onemocnění všimli dříve a nechali si provést příslušná vyšetření včas, jejich naděje by zdaleka nebyly tak nízké. Ba právě naopak, v prvních stádiích je rakovina slinivky podobně dobře léčitelná jako jiné typy. Šance jsou tedy poměrně vysoké. Problém je v tom, že si signálů a lehkých příznaků všimne jen málokdo. A když už, tak je přisoudí méně závažnému důvodu, protože nikdo si pochopitelně nechce připustit, že by mohl být tak závažně nemocný.
Slinivka břišní je často opomíjeným orgánem, kterému se nepřikládá taková váha. Mnozí si ho všimnou až tehdy, když s ním začnou mít potíže. Jeho důležitost je ale vysoká. Slinivka má několik rolí, od podpory trávení jídla až po tvorbu hormonů, například inzulinu.
“Když mluvíme o rakovině slinivky, většina lidí nedostane diagnózu až do pokročilé fáze onemocnění, protože symptomy často nejsou jednoznačné a mohou být zaměněny za něco jiného,” uvádí lékařka Giulia Guerrini pro deník Express. “Některé z příznaků jsou velmi obvyklé, a tak se jimi mnozí nezabývají.”
Jak poznat rakovinu slinivky
Není to přitom tak, že by rakovina slinivky nevysílala žádná znamení. Všímejte si proto následujících.
- Bolest žaludku (zejména horní části).
- Bolest zad.
- Problémy s trávením.
- Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti.
- Změna ve stolici (průjem či zácpa).
- Ztráta chuti.
- Žloutenka.
Pokud jde o bolest v břiše nebo zádech, potom je třeba zpozornět zejména tehdy, když se zhorší v průběhu jídla nebo když si lehnete. Zkuste se předklonit dopředu. Pakliže bolest ustoupí, je to další varovný znak.
Nová studie ukazuje, že by rakovinu slinivky mohly pomoci odhalit vzorky stolice. To by byl obrovský průlom, protože by bylo možné zahájit jednoduchá preventivní vyšetření u lidí se zvýšeným rizikem, případně u každého, kdo by měl zájem.
Foto: Shutterstock, zdroje: PNAS, Express