Původci záhadných modřin na těle

Na těle se někdy objevují modřiny, jejichž příčina není zcela jasná. Obvykle zapomínáme na malá zranění, která by takové modřiny mohla mít na svědomí. Pravdou ale je, že za zmodráním kůže nemusí být jen rány. V některých případech může jít o projevy jiných jevů, například vážných nemocí.

Nedostatek vitamínů

Jak víte, některé vitamíny jsou zodpovědné za tvorbu krve, srážení krve a hojení ran. Vitamín B12 se podílí na tvorbě DNA červených krvinek. Jeho nepřítomnost vede ke vzniku modřin. Nedostatek vitamínu K vede k podobnému efektu, stejně jako v případě vitamínu C, který se podílí na syntéze kolagenu. V důsledku nedostatků krevní cévy oslabují, což způsobuje modřiny.  Abyste se vyhnuli modřinám, je třeba jíst potraviny bohaté na bílkoviny.

Stárnutí

Stárnutí je také jednou z příčin kožních skvrn a nemůžete mu pomoci. Krevní cévy v hlavní vrstvě kůže se v určitém věku slábnou. V důsledku toho se objevují modřiny. Tomuto procesu bohužel nelze zabránit, ale správná výživa a správná péče o pokožku pomáhají udržovat normální stav.

Von Willenbrandova choroba

Jedná se o relativně běžný stav, který je charakterizován modřinami a jinými krevními problémy, jako je nadměrné krvácení během chirurgického zákroku nebo během menstruačního období. Děje se tak kvůli nedostatku krevního proteinu známého jako von Willebrandův faktor, který obvykle funguje jako důležitá složka koagulace.

Fyzická aktivita

Abyste byli zdraví, musíte pravidelně cvičit. V případě velkého úsilí a stresu však krevní cévy praskají a pak se objevují modřiny. Pokud nejsou modřiny velké, bolestivé a rychle se uzdraví, pak není důvod se obávat.

Diabetes

Při cukrovce jsou pozorovány některé změny krevního oběhu. Pokud máte příliš často žízeň, jste unavení, máte rozmazané vidění a objevují se modřiny, měli byste se poradit s lékařem.

Trombocytopenie

Jedná se o poruchu srážení krve, kterou způsobuje nízký počet krevních destiček. Destičky jsou zodpovědné za shromáždění a vytvoření zátky v případě poškození krevní cévy. Jejich absence zvyšuje riziko vzniku modřin. Často se objevuje jako vedlejší účinek jiného stavu, jako je těhotenství, imunodeficience a dokonce i leukémie.

Hemofilie

Jedná se o dědičné krvácení, při kterém některé z koagulačních faktorů chybí, jsou přítomny v malém množství nebo nefungují správně (faktor VIII pro hemofilii A a faktor IX pro hemofilii B), což způsobuje, že pacienti krvácí déle, než je obvyklé, když se u nich objeví zranění nebo vážné spontánní krvácení, které ohrožuje jejich životy. Příznaky tohoto stavu jsou nadměrné krvácení a časté tvoření modřin.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments