Rajčata a okurky mu rostou jako nikdy. Do hnojiva přidal tajnou přísadu, svoje chlupy a vlasy

Tento tip se zdá na první pohled nelogický, skutečně ale funguje. Pokud si i vy přejete pěstovat na své zahrádce plodiny bez použití litrů chemie, můžete vyzkoušet osvědčené fígle.

Litry chemie nejsou potřeba

V posledních letech se zvýšila poptávka po rajčatech, což vede k intenzivní formě zemědělství. Rajčata se tak pěstují na stále menších plochách a aby byla co nejrychleji produktivní, doslova se prolévají chemickými látkami. Asi je nám všem jasné, že sice září červenou barvou, ale jejich obsah příliš přínosný nebude.

Můžete si vypěstovat svá rajčata a použít domácí hnojivo.

Sedm statečných

Pro dobrou úrodu rajčat budete potřebovat sedm základních ingrediencí. Právě ony vám zajistí, že bude vaše úroda bohatá a rostlina bude mít všechny potřebné živiny i dostatečnou imunitu. Co si tedy nachystejte? Některé položky z tohoto listu vás možná zaskočí:

  • Vojtěška,
  • králičí trus,
  • dřevěný popel,
  • zvířecí chlupy nebo lidské vlasy,
  • kávová sedlina,
  • vaječné skořápky,
  • kompost.
Foto: Shutterstock

Co přinesou rostlině?

Každá z těchto složek bude mít ve výsledné podobě rajčat svou důležitou funkci. Kompost je samozřejmě základ, který dodává běžné živiny celé rostlině.

Lidské vlasy nebo zvířecí chlupy v sobě ukrývají dusík, minerály a sírany, ale také keratin. Právě tyto látky se postarají o pomalou výživu rostliny s dlouhodobým účinkem.

Vaječné skořápky celkové podobě rostliny přispějí se svým vysokým obsahem vápníku, slouží také jako významný pomocník při prevenci hniloby.

Kávová sedlina se postará o dodání fostoru a draslíku.

A co dřevěný popel? Právě ten obsahuje další příliv draslíku, který byste rajčeti museli dodávat v podobě hnojiva.

Sušenou vojtěšku můžete nalézt pod názvem alfalfa. Jsou v ní ukryté růstové hormony, které pro rajče působí doslova jako životabudič. Vojtěšku mají například ve zverimexu, protože se prodává jako běžné krmivo pro hlodavce.

Králičí trus ukrývá bohatou zásobu fosforečnanů i dusičnanů.

Podomácku vyrobené hnojivo se používá po celou dobu vegetace. Nejprve jej použijte při přesazování, následně pak ke hnojení. Rajčata můžete hnojit i jednou týdně. Nebojte se použít dostatek hnojiva, rostlině s pravidelnou zálivkou nemůžete nijak uškodit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments