Rajčata obsahují látky blahodárně působící na naše tělo. Díky jejich konzumaci se nám zlepší zdraví srdce, omladí pleť a posílí metabolismus. Při nadměrné konzumaci rajčat nám však mohou způsobit potíže s nežádoucími účinky. Jaké to jsou?
Rajčata patří mezi antioxidanty, obsahují červené barvivo zvané lykopen, vitaminy B, C, E a K a minerální látky, jako je třeba draslík, fosfor, hořčík a vápník. Mají vysoký obsah kyseliny listové a naopak minimum kalorií, tedy nízkou energetickou hodnotu. Jsou vhodná při redukční dietě. Co se ale stane, když to s nimi přeženeme? Způsobují nám následující zdravotní problémy.
Oranžové zbarvení pokožky
Lykopen je karotenoidní pigment, který se nachází v rajčatech, bobulích a dalších plodech. Zlepšuje činnost a zdraví srdce a chrání nás před kardiovaskulárním karcinomem. Když máme v těle mnoho lykopenu, zbarví se nám kůže do oranžového odstínu a vznikne lykopenodermie. Rajčatové listy jsou dokonce pro nás toxické, dráždí nás v krku a ústech, přijdou závratě, bolesti hlavy a křeče.
Bolesti kloubů a otoky
Vyšší konzumace rajčat může způsobit také otoky a bolesti kloubů. Za vedlejšími účinky v podobě zavodnění těla a bolestí při nadměrné konzumaci rajčat stojí sloučenina solanin, která v tkáních shromažďuje vápník.
Ledvinové kameny
Zvýšená konzumace rajčat může dokonce způsobit tvorbu ledvinových kamenů. Jsou totiž bohatá na vápník a oxalát. Oxalát je silná dikarboxylová kyselina a dohromady s kalciem tvoří špatně rozpustné soli. Ani jedna z látek nejde snadno rozložit, hromadí se nám v těle s dalšími živinami a vzniknou ledvinové kameny.
Pálení žáhy a gastroezofageální reflux
Rajčata obsahují kyselinu citronovou a jablečnou. Pokud se nám začne v žaludku hromadit příliš mnoho těchto látek, naplní se sloučeninami, které vyvolají pálení žáhy nebo kyselý reflux, kdy se nám vrací žaludeční obsah zpět do jícnu. Při těchto potížích snižte konzumaci rajčat a dejte si je jen jednou týdně.
Foto: Freepik