Rakovina dělohy je po rakovině prsu a rakovině střeva třetím nejčastějším nádorovým onemocněním žen. Diagnózu si v České republice vyslechne přibližně dva tisíce žen každý rok.
Nádorová onemocnění dělohy
Nádorová onemocnění v děloze vznikají z buněk děložní sliznice nebo na děložním hrdle (čípku). Karcinom dělohy postihuje nejvíce ženy po menopauze, tedy ve věku 55 až 60 let.
Rizikové faktory
Ženy, které začaly menstruovat před dvanáctým rokem nebo ty, které prodělaly menopauzu až po 55. roce mají zvýšené riziko vzniku rakoviny dělohy. Častější výskyt onemocnění je u žen s nadváhou, u žen bezdětných a u žen trpících syndromem polycystických ovarií.
První příznaky rakoviny dělohy
V ranných stádiích nemoci je jediným příznakem krvácení mimo menstruační cyklus nebo krvácení po pohlavním styku. Na pozoru by se měly mít i ženy u kterých se objeví krvácení v menopauze.
Jakmile dojde k prorůstání nádoru děložní stěnou, objeví se bolesti zad, bolesti nohou a pánve, hnisavé výtoky a krev v moči.
Diagnostika rakoviny dělohy
Sonografické vyšetření děložní sliznice odhalí nemoc poměrně spolehlivě i v ranném stádiu. Proto je třeba nezanedbat preventivní prohlídky u gynekologa ani po menopauze.
Léčba rakoviny dělohy
Při chirurgickém zákroku se odstraní děloha a lymfatické uzliny v pánvi. V pozdějším stádiu nemoci se přistupuje k resekci dělohy, obou vaječníků a pánevních lymfatických uzlin. Po operaci se v některých případech doporučí ozařování.
Léčba bývá úspěšná v těch případech, kdy nádor neprorostl do stěn dělohy, nezasáhl střeva a močový měchýř.
Za úspěšnou léčbu se považují realizované operace, kdy žena žije minimálně dalších 5 let bez vzniku jiného nádoru. Rakovina dělohy je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny tenkého a tlustého střeva v budoucnu, dosud se však nepodařilo tuto skutečnost vysvětlit a zdůvodnit.
Foto: Freepik