Rakovina děložního čípku je strašák, proti kterému stále více rodičů očkuje své dospívající dcery. Každým rokem onemocní rakovinou děložního čípku cca 1000 žen, v České republice je nakaženo cca 18 000 žen a až 40 % z nich na rakovinu děložního čípku umírá.
Rakovina děložního čípku – nejčastější mýty o tomto onemocnění
Asi jako úplně o všem kolují i o rakovině děložního čípku určité mýty a nepravdy, kterým spousta lidí slepě věří. Přitom na některé naprosto základní omyly spousta žen zbytečně umírá. Co se říká a není pravda?
Lze se nakazit pouze pohlavním stykem
Mnoho žen věří tomu, že se jich toto onemocnění v žádném případě nemůže týkat, pokud nebudou mít pohlavní styk. Ve skutečnosti za rakovinu děložního čípku může HPV virus, který se přenáší kontaktem kůže v genitální oblasti, což znamená, že k nakažení není nutné mít přímo pohlavní styk.
Očkování je 100% ochrana
Proti rakovině děložního čípku se dá očkovat, čehož využívá stále více rodičů. Účinnost očkování ale není 100 %, jak se mnoho žen domnívá, ale pohybuje se okolo 93 %. Očkování je navíc nutné provést ještě před zahájením sexuálního života, protože se mnoho dívek nakazí už při prvním pohlavním styku.
V ohrožení jsou pouze ženy
Jak jsme zmínili o pár řádků výše, rakovina děložního čípku je způsobena HPV virem, kterým jsou muži přenašečem a kterým zároveň mohou i onemocnět – muži sice neonemocní rakovinou děložního čípku, ale mohou onemocnět genitálními bradavicemi, které jsou rovněž velmi nebezpečné a zároveň nepříjemné.
Před onemocnění ochrání kondom
I tohle je poměrně rozšířený mýtus. Mnoho žen se domnívá, že se jich rakovina děložního čípku čípku netýká, pokud se při sexuálním styku chrání kondomem. Ani kondom ale není úplná jistota.