Rakovina konečníku má různé podoby. Proč je důležité nebát se o ní mluvit?

Rakovina konečníku je velmi nepříjemným onemocněním, kterému se přitom nepřikládá taková váha jako jiným druhým nádorů. Pokud bychom se omezili jen na trávicí trakt, potom je v popředí zájmu rakovina tlustého střeva, jejíž výskyt je bohužel v České republice nejhojnější. Ani rakovina konečníku však nepatří k výjimečným nádorovým bujením, ba právě naopak – je poměrně častá a bohužel často přehlížená. Z důvodu svého umístěné jde o choulostivou nemoc, ale to by rozhodně neměla být záminka o ní nemluvit.

Jak se nádor konečníku projevuje

Takzvaný kolorektální karcinom, jak se rakovině konečníku odborně říká, prochází několika stádii. V tom časném jsou potíže pacienta nevýrazné a projevují se zejména změnami ve stolici. Proto je velmi důležité nebrat na lehkou váhu dlouhodobé změny ve střevní činnosti. Pakliže začnete trpět nevysvětlitelnými průjmy, zácpou, pocitem nedokonalého vyprázdnění nebo stužkovitou stolicí, měli byste neprodleně vyhledat lékaře. Nádor je pravděpodobně v raném stádiu a půjde dobře vyléčit. Důležité je však neotálet. V další fázi se může objevit krev ve stolici, přičemž i drobné ztráty, pokud k nim dochází dlouhodobě, mohou vést k chudokrevnosti, jež se projevuje slabostí a únavou. Bohužel ne vždy je krev ve stolici viditelná. Častěji spíše stolici zatmaví a dotyčný si změny nevšimne. Je však možné provést jednoduché laboratorní vyšetření.

Pokud nádor nezaznamenáte a necháte ho růst, může svým bobtnáním vyvolat až střevní neprůchodnost. Potom budete trpět křečovitou bolestí břicha, zácpou, slabostí a pocitem na zvracení. Stále je však třeba mít na paměti, že ani tyto obtíže nutně neznamenají, že trpíte rakovinou konečníku. Podobné projevy mají také další nemoci, například hemoroidy nebo infekční a zánětlivá onemocnění střeva.

Jak se lze rakovině konečníku vyvarovat?

Spolehlivý recept bohužel neexistuje. Jsou tu ale faktory, které vzniku kolorektálního karcinomu nahrávají. V první řadě je dobré omezit konzumaci červeného masa a uzenin a namísto toho dávat přednost masu bílému či rybám. Doporučuje se také omezit úpravu masa pečením, smažením, grilováním a uzením. Nejzdravější je klasické vaření. Obecně platí, že větší riziko vzniku nádoru mají lidé trpící obezitou a s nedostatkem pohybu. Stejně tak kuřáci a častí konzumenti alkoholu. Naopak je dobré konzumovat potraviny bohaté na vlákninu.

Vyšetření

Největší naději na úplné vyléčení existuje v případě, kdy se nádor podaří zachytit v časném stádiu, což je ale problematické, protože dotyčný obvykle nepozoruje závažnější potíže. Nejčastěji se nádor projeví krvácením a je pak potvrzen testem na tzv. okultní krvácení, který je velmi jednoduchý a rychle proveditelný. V případě jedinců starších 50 let by proto test na okultní krvácení měl být prováděn každé dva roky. Může ho provést také praktický lékař.

V případě, že je vyšetření na okultní krvácení do stolice pozitivní, přichází na řadu méně příjemná, ale nezbytná část vyšetření. Tou je takzvaná kolonoskopie, tedy vyšetření konečníku, případně střev speciálním přístrojem. Tato metoda umožňuje prohlédnout celé střevo optikou a také provést odběr vzorku. Rovněž kolonoskopie se u starších jedinců doporučuje provádět preventivně.

Stádia rakoviny konečníku

  1. Stádium – Omezení nádoru pouze na sliznici střeva
  2. Stádium – Nádor ze sliznice proniká do hlubších vrstev stěny střeva.
  3. Stádium – Dochází k prorůstání nádoru celou stěnou střeva až do sousedních orgánů. Nešíří se ale zatím do okolních uzlin a nemá vzdálené metastázy.
  4. Stádium – Kromě konečníku a stěny střeva se nádor rozšířil do okolních uzlin, nejsou však vzdálené metastázy.
  5. Stádium – Nádor má vzdálené metastázy, nejčastěji v játrech nebo plicích.

Léčba nádoru konečníku

Před rozhodnutím o adekvátní léčbě je třeba absolvovat potřebná vyšetření. Následně je možné zvolit operativní neboli chirurgické řešení, které je nejčistší, ale většinou je třeba ho doplnit ještě protinádorovou chemoterapií či ozařováním. V poslední době své místo získává také cílená biologická léčba tzv. monoklanálními látkami. Slibný rozvoj zaznamenaly také intervenční radiologické metody.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments