Pobolívání v krku a pocit, že se vám špatně polyká. Zarudnutí a otoky, které brání volnému dýchání. Kdy se jedná jen o běžnou angínu a kdy za potížemi může stát méně obvyklá, ale velmi zákeřná rakovina mandlí?
Nebezpečná rakovina mandlí
Rakovina mandlí se u pacientů vyskytuje méně často, a proto není snadné ji diagnostikovat. Bolest v krku je přeci běžná u celé řady neškodných forem nachlazení. Za rakovinou mandlí je virová infekce papilomavirů, virů HPV. Stejných virů, jako způsobují například rakovinu děložního čípku. Při včasném odhalení je velká šance na úspěšné vyléčení, pacientům jsou odstraněny mandle a přistupuje se k ozařování a chemoterapii.
Příznakem rakoviny mandlí mohou být dlouhotrvající bolesti v krku bez známek zlepšení a hojení. Mandle bývají zvětšené zpravidla jen na jedné straně, objevuje se krev v dutině ústní. Postiženým dělá potíže mluvení nebo žvýkání, dráždí je potraviny výrazné chuti. Jakmile nemoc postoupí, objeví se zápach z úst a později i silné bolesti uší. Osoby začnou nekontrolovatelně hubnout bez změny jídelníčku. Cítí se zesláblí a unavení.
Běžná angína
Angína je sice nepříjemná, ale obvyklý průběh neznamená žádné ohrožení života. Způsobují ji bakterie, viry, kvasinky. Podle původce je i několik typů různých angín. Angína se projevuje silnou bolestí v krku, není možné polykat potravu bez obtíží. Uzliny jsou zduřené a madle pokrývá našedlá hmota. Angína bývá doprovázená zimnicí a horečkou, objevuje se bolest celého těla, malátnost a únava. Při nasazení léčby se příznaky zmírní během dvou, tří dnů. K úplnému uzdravení dochází obvykle během jednoho až dvou týdnů.
Buďte obezřetní ve chvíli, kdy začnete ztrácet kilogramy bez toho, aniž byste změnili způsob stravování nebo denní aktivity. Výrazné hubnutí při stávajícím způsobu života znamená vždy závažný zdravotní problém.