Nádorové onemocnění, rakovina lymfatických uzlin, může napadnout nejrůznější orgány v těle. Diagnostika není snadná a hrozbou je především rychlé šíření nemoci. Rakovinou mízních uzlin trpí častěji muži, a to i ve věku kolem třiceti let.
Jak se šíří lymfom
Lymfom cílí na bílé krvinky. Ty se začnou nekontrolovatelně množit v konkrétní uzlině. Uzlina se zvětší a přestává plnit původní funkci. Lymfatický systém je propojený s celým organizmem. Často lymfom postihne játra, slezinu, plíce, kosti a kostní dřeň, ledviny nebo varlata.
Různé druhy onemocnění
Nádorové onemocnění lymfatického systému může mít různou formu. Dělí se na Hodgkinův lymfom a nehodgkinův lymfom (i ten má několik typů).
Hodgkinův lymfom se vyskytuje u pacientů už po dvacátém roce života, častěji u mužů. Starší populace trpí spíše nehodgkinovým lymfomem.
Příznaky onemocnění
Příznaky mohou být velmi různé, proto není snadné nemoc diagnostikovat. Objevují se otoky zasažených míst, nejčastěji krku a podpaží. Osoba trpí dlouhodobě únavou a teplotami s nadměrným pocením. Přidává se rychlý úbytek hmotnosti.
Ranná stádia nemoci ale mohou probíhat zcela bez příznaků, a to i po dobu několika let.
Při potížích, které nejsou způsobeny infekcí rozhodně vyhledejte odborníka. Vstupní vyšetření zahrnuje biopsii uzlin a kompletní laboratorní testy. Jakmile je znám typ lymfomu, je možné přistoupit k cílené léčbě.
Jak poznat lymfom od infekce
Zvětšení mízních uzlin v důsledku infekce je poměrně bolestivé. Zvětšené uzliny jsou velmi citlivé na dotek. Lymfom způsobuje zvětšení uzlin do 15 milimetrů, které je naopak nebolestivé.
Léčba
Úspěšnost léčby je velmi individuální. Záleží na typu lymfomu, věku pacienta i stádiu nemoci. Léčba probíhá ozařováním, chemoterapií nebo imunoterapií. Přistupuje se i k transplantaci kostní dřeně.
Foto: Freepik