Rakovina prostaty postihuje převážně muže. Ti se však často za své zdravotní problémy stydí a nechtějí navštívit lékaře. Mnohdy také některé signály podceňují, což vede ke zhoršení a mnohem náročnější léčbě. Rozpoznejte příznaky včas a obraťte se na profesionála, který vám pomůže obtíže řešit.
Komu rakovina prostaty hrozí
Pravděpodobnost, že podobné onemocnění bude trápit i vás, se zvyšuje s přibývajícím věkem. Jestliže jste navíc kuřák, holdujete alkoholu, nesportujte a potrpíte si na nezdravé potraviny, je šance ještě vyšší. Občas se ovšem z nevysvětlitelných důvodů objevuje i u zdánlivě zdravých jedinců.
Obtížné močení
Jedním z vážnějších příznaků, který můžete pozorovat, je nezvykle obtížné močení. Pálení, přerušovaný proud nebo tlak v podbřišku jsou nečastějšími signály, že se s vaší prostatou něco děje.
Zpozorněte také ve chvíli, kdy pociťujete nezvyklé časté nutkání na močení, i když močový měchýř ještě zdaleka není plný. Takovou situaci je třeba řešit s lékařem, jelikož vás může obtěžovat v běžném životě a časem se dokonce zhoršovat.
Bolesti, ztráta energie a únava
Před tím, než se objeví problémy s močením, pociťují pacienti velmi často vyčerpání a únavu, a to z běžných činností. Pokud se s takovým problémem potýkáte dlouhodobě, vždy jej řešte s lékařem. Dlouhodobá ztráta energie je totiž velmi často příznakem vážnějšího onemocnění. Pokud se nádor zvětší do nebezpečné velikosti, objevují se také problémy se zády, ale bolest lze cítit například také v nohách.
Úbytek na váze
Upozorňuje vás okolí na výrazný úbytek váhy, ale vy jste pro hubnutí nemuseli nic udělat? Pokud se cítíte dobře, nemusí být důvod k obavám, jakmile ale úbytek váhy doprovází únava a vyčerpání, může se jednat o důsledek rakoviny prostaty. S tím jde ruku v ruce také nechuť k jídlu, kterou můžete zaznamenat dlouhodobě.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic