Rakovina prostaty je druhým nejčastějším smrtícím karcinomem u mužů. V rané fázi nepociťují muži žádné příznaky, později se vyskytnou potíže při močení. Úspěšnost léčby závisí na včasném odhalení karcinomu. Kdy se vydat k lékaři?
Příčiny vzniku rakoviny prostaty
Pohlavní žláza umístěná pod močovým měchýřem o velikosti vlašského ořechu bývá postižena nádorovým onemocněním už po padesátém roce života. Na pravidelné kontroly by se muži měli vydat po 70. roce života.
Bohužel není přesně známo, co je příčinou rakoviny prostaty. Uvádí se nerovnováha mužského pohlavního hormonu testosteronu. Zvýšené riziko mají starší muži (70 až 80 let) a muži holdující špatnému životnímu stylu. K rozmachu onemocnění přispívá kouření, alkohol, tučná strava.
Jak poznat rakovinu prostaty
Úspěšnost léčby komplikuje pozdní diagnostika nemoci. Zpočátku totiž nemoc probíhá zcela bez příznaků. Teprve jakmile dojde k prorůstání nádoru do okolní tkáně, objevují se potíže při močení a časté chození na toaletu. Močení je bolestivé. Přidává se i nechuť k jídlu, únava, úbytek na váze a sexuální dysfunkce.
V pokročilém stádiu nádor roste v pánevní oblasti a objevují se silné bolesti zad, kyčlí a dolních končetin.
Onemocnění se odhalí laboratorním rozborem na přítomnost prostatického antigenu PSA. Zároveň se provádí vyšetření pohmatem.
Metastázy u rakoviny prostaty
Nádorové onemocnění prostaty se přes pouzdro prostaty šíří poměrně pomalu. Pacienti mají zpravidla dobré vyhlídky na úspěch léčby. Metastáze nádoru se objevují spíše ojediněle. V počátečních fázích nemoci se nádor pouze sleduje. V případě rozšíření nádoru do močové trubice se doporučuje operace. Podle velikosti nádoru, typu nádoru a věku pacienta se přistupuje k ozařování.
Preventivní vyšetření u urologa by měli podstoupit muži po padesátém roce života. Především ti u jejichž otců a dědů byl karcinom prostaty diagnostikován.
Foto: Freepik