Navzdory velkému pokroku v léčbě rakoviny, stále ještě existují některé typy, s nimiž je jen velmi obtížné pořízení. Patří mezi ně pochopitelně ty nejvzácnější, jimž se nevěnuje taková pozornost, ale také poměrně běžné, jako je například rakovina slinivky. Ta patří do první desítky nádorů z hlediska výskytu, ale přesto lékaři většinou pacientům nedokáží nabídnout příliš mnoho.
Na co dát pozor při jídle
Důvod je poměrně jednoduchý. Rakovina slinivky je velmi zrádná a často člověka přiměje jít k lékaři až v pozdním stádiu. Tehdy už se s ní přitom nedá moc dělat. Naopak, když pacient přijde včas, má ještě relativně dobré vyhlídky na vyléčení.
Rakovina slinivky se dlouho ozývá jen velmi nenápadně. Když pak napadne okolní orgány, projeví se ve velkém, ale to už je zle. V takovém případě obvykle nastane žloutenka nebo úplná ztráta chuti k jídlu, kterou způsobí blokace žlučovodů.
Ačkoliv se slinivka přímo nepodílí na příjmu a zpracování potravy, fyzicky se nachází v oblasti břicha jako orgány trávicího traktu. Když je s ní tedy něco špatně, může se to projevit právě tímto způsobem. Jde také prakticky o jedinou naději, jak onemocnění rozpoznat včas.
Přehlídka symptomů
Podle odborníků je jedním z prvních příznaků rakoviny ve slinivce zvláštní pocit po jídle. Můžete pociťovat určitý diskomfort ve chvíli, kdy pozřete stravu. Jde o zvláštní pocit těžkosti či nafouknutí. Poměrně častý je také problém s polknutím jídla z důvodu pocitu plnosti.
K těmto symptomům se nicméně mohou přidat i další. Zejména potom časté průjmy, odlišný zápach stolice nebo hubnutí bez důvodu. Může také dojít ke zvětšení jater a žlučníku.
Všechny tyto projevy byste měli řešit o to naléhavěji, pokud jsou doprovázeny i obecnými symptomy rakovinového bujení v těle. Mezi takové patří zejména celková slabost, únava nebo časté infekce.
Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, Hopkins Medicine