Rakovina tlustého střeva nemusí mít v počátcích zjevné příznaky. Může s ní však souviset mnoho jiných potíží. Přečtěte si a zjistěte, které příznaky to jsou.
Kolorektální karcinom na počátku nezpůsobuje zřetelné potíže. Proto je vhodné od určitého věku chodit na preventivní prohlídky a jednou ročně podstoupit kolorektální vyšetření. Některé příznaky související s tímto onemocněním se mohou projevovat i v jiných případech. Brzký zásah vám může zachránit život a máte vysokou šanci na uzdravení a vyléčení. Tady je několik příznaků, které na něj mohou poukazovat.
Příznaky rakoviny střeva
Hlavním příznakem v raném stádiu jsou změny ve vyprazdňování. Zácpa trvá třeba týden a v neurčitých intervalech se opakuje. Může se naopak objevovat i průjem s větším množstvím hlenu, nebo tužkovitá stolice, která trvá několik dní a většinou se opakuje. Dalším příznakem je pocit neúplného vyprázdnění, krvácení s jasně červenou krví i natrávenou černou krví. Objevuje se i bolest a křeče v břiše, slabost, únava a hubnutí.
Jak lékař pozná kolorektální karcinom
Je třeba chodit na pravidelné screeningové vyšetření, nejlépe od 45 let. Jedině tak lze totiž zachytit prekancerózní výrůstky zvané polypy, které se musí v mnohých případech odstranit, aby se nepřeměnily do nádoru. Pravidelné prohlídky a znalosti rodinné anamnézy lékařem vás může zachránit. S příznaky vás lékař odešle na kolonoskopii, v případě nálezu pak na biopsii pro odběr tkáně, na CT nebo CAT.
Co se stane, pokud se potvrdí rakovina střeva
Pokud se rakovina střeva nebo konečníku potvrdí, léčba se odvíjí od stádia onemocnění a velikosti jeho rozšíření. Proto je nutné nezanedbávat preventivní prohlídky a neignorovat příznaky. Léčba může zahrnovat chirurgický zákrok, ozařování, chemoterapii, ale i imunoterapii a cílenou terapii, nebo jejich kombinaci. Příznaky nepřehlížejte. Vždy je lepší preventivní prohlídka než zanedbání diagnózy.
Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com