Rakovina. Už jen z toho slova člověka mrazí. Přitom se s ní u nás v průběhu svého života potká až každý třetí člověk, což je alarmující číslo. Naštěstí už ale lékaři znají způsoby, jak část nádorů porazit, a přicházejí nové léčebné metody a medikamenty, které dávají nemocným novou naději. Proč ale náš imunitní systém nedokáže odstranit nádorové buňky hned na začátku?
Obelhaná imunita
Naše tělo si umí s poškozenými nebo nebezpečnými buňkami do značné míry poradit. Odhalí je, prozkoumá a zneškodní. V případě rakovinných buněk mají jejich bujení zabraňovat takzvané tumor supresorové geny. Tyto geny mají za úkol bránit růstu nádoru a regulovat vznik a šíření jeho buněk v těle.
Existuje však situace, ve které tumor supresorové geny selhávají – a to v okamžiku, kdy samy zmutují. Stávají se bezzubými a přestávají plnit svou funkci. Rakovinné buňky tak náhle v těle nemají nepřítele a mohou se dál nekontrolovatelně množit. Obcházejí tak přirozenou obranu těla a vytvářejí v něm zhoubné nádory. Imunitní systém si dlouho vůbec nevšimne toho, že se děje špatného, a i v okamžiku, kdy se rakovina začne projevovat, nemá tělo prostředky, jak by se s ní vyrovnalo.
Důležitá je prevence
Klíč k léčbě rakoviny tak zřejmě leží v objevu, jak donutit tělo, aby proti zhoubným buňkám bojovalo, a také způsobu, jak docílit, aby se buňky začaly samy opravovat. V boji s rakovinou je ale zatím důležitá především prevence a snaha jí předcházet. Měli bychom dodržovat zdravý životní styl, vyhýbat se kouření, omezit konzumaci alkoholu a přidat do svého denního programu pohyb.
Zásadní je také nevynechávat preventivní lékařské prohlídky. Obzvlášť pokud máme riziko dědičné rakoviny anebo jsme dosáhli vyššího věku, mohou být screeningové testy na nejčastější druhy rakovin tím, co nám zachrání život. Platí totiž, že pokud se na nádor přijde v jeho rané fázi, dokáže si s ním moderní medicína ve většině případů poradit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday