Rakovinu děložního čípku signalizuje tělo už v počátcích. Příznaky působí banálně, ale může jít o život

I když jde o rakovinu, v podstatě se zároveň jedná o sexuálně přenosnou chorobu. Pokud má žena jen jednoho partnera bez rizikového sexuálního chování u obou z nich, jedná se o nejlepší prevenci před tímto onemocněním.

Rakovině děložního čípku předchází něco jako předrakovinné období neboli prekanceróza. V této době dochází ke změně buněk, ale neprojevují se žádné příznaky. Změny se dají zjistit cytologickým vyšetřením ze stěru z děložního čípku.

Předrakovinná stádia

Předrakovinná stádia neboli cervikální intraepitelové léze – CIN, se dělí do tří skupin podle rizika zvratu do maligního stavu. U CIN I. jsou jen 2 % rizika rozvoje rakoviny děložního čípku a u CIN III. už je 20% riziko. Prekanceróza přechází do invazivního karcinomu asi za 10 let. Pokročilé nádory metastázují do lymfatických uzlin. Metastázy krevní cestou jsou jen vzácné a končí v plicích a kostech.

Rizikové faktory

Infekce papilomavirem – HPV, který se přenáší pohlavním stykem. Možnost rozvinutí rakoviny zvyšuje porucha imunity a kouření.

Příznaky rakoviny děložního čípku a prevence

Přednádorová stádia neprovází žádné příznaky. Musíte tedy chodit na pravidelné prohlídky u gynekologa a na cytologická vyšetření ze stěru čípku. Díky němu je 80 % onemocnění rakovinou zachyceno v počátečním stádiu. Existuje i vakcína, která chrání před infekcí papilomaviry. Pokud už je rakovina děložního čípku rozvinutá, má následující příznaky.

  • Bolesti podbřišku,
  • krvácení a bolesti po a při pohlavním styku,
  • krvácení mimo menstruaci,
  • výtok z pochvy,
  • potíže s močením.

Léčba rakoviny děložního čípku

V časném stádiu se dělá konizace děložního čípku nebo tracheotomie spojená s plastikou čípku. Chirurgicky se řeší i v pokročilejších stádiích. Při hysterektomii mohou být odebrány i vaječníky a pánevní lymfatické uzliny. Při exenteracii pánve nádor prorůstá do okolních orgánů a stěn pánve. Odstraňuje se část střeva či močovodu. Radioterapie se provádí v pokročilých stádiích, kdy už nelze operovat, buď externě, nebo se u brachyterapie zářič zavádí do těla. U velmi rozšířených a vzdálených metastáz činí doba pětiletého přežití asi 20 %.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments