Rebarbora neboli reveň není příliš známou zeleninou. Její obliba stoupá a právě teď je její nejlepší čas. Načervenalé stonky se sklízí od dubna do června, po svatém Janu (26. 6.) byste ji už trhat neměli. S pokročilou sklizní obsahuje stále více kyseliny šťavelnaté, kvůli které není reveň vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti mladší 10 let. Vyhnout by se jí měli také ledvináři. Ale nebojte se, šťavelany v sobě obsahuje i šťovík nebo špenát. Tato zelenina obsahuje mnoho vitamínů z řady A a B. Zlepšuje kvalitu vlasů a kůže a blahodárně působí na činnost střev. Oceňovaná je také těmi, kteří se snaží zhubnout, protože na sebe váže tuky. Čerstvá rebarbora je velmi kyselá, proto musí projít tepelnou úpravou. Zkuste sirup, jednoduchý kompot a nebo koláč ke kafíčku.
Rebarborový sirup s mátou
- 1 kg očištěné rebarbory
- 1 kg cukru pro přípravu sirupu z květů bezu černého a bylinek
- 1 l vody
- 1 svazek máty
Očištěnou rebarboru dáme do velkého hrnce, přidáme vodu a přivedeme k varu. Vaříme cca 20 minut, až se rebarbora začne rozpadat. Přidáme cukr na přípravu sirupu a pořádně rozmícháme, dokud se nerozpustí. Přidáme mátu a necháme odstát při pokojové teplotě 3-4 hodiny. Směs přecedíme přes sítko, šťávu ještě jednou přivedeme k varu. Horké plníme do lahví, dobře uzavřeme a skladujeme v chladu.
Rebarborový koláč
- 500 g zralé rebarbory
- 3 vejce
- 100 g másla
- 200 g cukru
- 1 balení vanilkového cukru
- Špetka soli
- 1 lžička nastrouhané citronové kůry
- 200 g mouky
- ½ polévkové lžíce sody do pečiva
- cukr moučka v mlýnku
Rebarboru oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Žloutky oddělíme od bílků a z nich vyšleháme tuhý sníh. Rozpuštěné máslo vymícháme s bio a vanilkovým cukrem do bílé pěny. Přidáme žloutky, sůl a citronovou kůru. Sodu zalijeme vodou a smícháme s moukou, kterou jemně vmícháváme do směsi. Jako poslední je řada na sněhu. Těsto vylijeme do vymazané a vysypané formy. Na vrch naskládáme rebarboru a pečeme při teplotě 180 °C po dobu přibližně 50 minut. Servírujeme vychladlý pocukrovaný moučkovým cukrem z praktického mlýnku.
Rebarborovo-jahodový kompot
- 1 kg rebarbory
- 1 kg menších jahod
- 750 g cukru krupice
- 1 citron (nejlépe v bio kvalitě)
- 1 vanilkový lusk
- 50 ml rumu
Stonky rebarbory očistěte, oloupejte a nakrájejte zhruba na 2 cm kousky. Přelijte je vroucí vodou, sceďte, vsypte do hrnce a posypte 300 g cukru. Promíchejte, zakryjte poklicí a nechte do druhého dne v chladu odstát. Stejně tak udělejte s jahodami – odstopkujte je, očistěte, zlehka propláchněte vodou a posypte 200 g cukru. Promíchejte, zakryjte poklicí a nechte do druhého dne v chladu odstát.
Druhý den slijte šťávu z rebarbory i jahod do jednoho hrnce, přidejte strouhanou citronovou kůru a citronovou šťávu, zbylý cukr a vyškrábnutá semínka z vanilkového lusku. Pokud nechcete mít v kompotu černé tečky z vanilky, překrojte lusk napůl a povařte ho v nálevu 3 minuty. Šťávu s cukrem zahřívejte až k varu, pokud je příliš hustá, přilijte k ní zhruba 750 ml vody. Vařte zhruba 2 minuty a sbírejte pěnu na povrchu. Vložte do ní rebarboru, povařte ji zhruba 4 minuty do změknutí, pak přidejte jahody a povařte 2 minuty. Mezitím vypláchněte čisté sklenice rumem, rozdělte do nich ovoce, přelijte nálevem, zavíčkujte a sterilizujte 10 minut při 80 °C.
Foto: Freepik, Shutterstock