Potřebujete se doma nebo na chatě zbavit myší, ale nelíbí se vám zabíjet je v pastičkách nebo trávit? Vyzkoušejte je pochytat humánně tak, abyste je mohli později vypustit zpátky do přírody.
Nehumánní pasti
Jak funguje pastička na myši všichni víme (nebo alespoň tušíme). Obzvlášť pokud past nesklapne důkladně a myš jenom omráčí nebo zraní, jedná se o poměrně drastický způsob, jak se myší zbavovat. Podobné je to i s tabletami, které je mají otrávit.
Proto lidé v poslední době hledají způsob, jak lapat myši humánně. Vyzkoušejte internetový trik, který radí, jak chytit živou myš do nádoby a pak ji vypustit do přírody.
Zvolte nějakou nádobu s vysokým okrajem – typicky velký starý hrnec, který už nepoužíváte, nebo kbelík. Vyvrtejte u vrchního okraje dvě díry na protilehlých stranách. Vezměte karton a vystřihněte z něj kolo o menším průměru než má vaše nádoba. Na tu zespoda připevněte klacík nebo dřevěnou tyčku – tu potom upevněte do připravených otvorů.
Doprostřed kartonu položte návnadu. Často se používá tvrdý chléb, sýr nebo třeba slanina.
Postavte past tak, aby se k ní myš mohla dostat – a pak jen čekejte. Pokud návnadu ucítí, doběhne si pro ni, kartón se pod ní proboří a ona se vám propadne do pasti.
Myš se umí vrátit
Jestli u vás myš bydlela delší dobu a měla se tam dobře, dokáže se vrátit. Proto rozhodně nepomůže, pokud ji pustíte do pole za domem. Lepší je zavřít ji do bedny, ze které se nedostane, naložit ji do auta a převézt ji někam daleko od vašeho domu. Rozhodně ji nevypouštějte ve městě – myši se rychle množí a brzy by v dané ulici mohla vyrůst celá jejich kolonie, stejně jako si dejte pozor, aby v blízkosti místa, kde ji vypouštíte nebylo žádné jiné lidské sídlo. Nechcete přece způsobit problémy někomu jinému!
Pokud chcete myšku zachránit, vypusťte ji na nějakém poli, kde bude mít dost potravy.
Jak se preventivně bránit myší návštěvě?
Myši se často zabydlují ve sklepích, na půdách nebo třeba na chatách, které jsou blízko polí a lesů. V těchto případech se zabraňuje poměrně těžko tomu, aby vám tam nějaká ta myška proběhla. Můžete používat chemické postřiky, které mají škůdce odradit, nebo se spolehnout na sílu bylin – říká se, že myši odradí třeba vůně česneku, rozmarýnu nebo eukalyptu.
Pokud se vám myši objeví doma, je třeba hledat, kudy přišly. Mohou se protáhnout poměrně malými otvory – u starých domů typicky nedoléhajícími okny. Pozor na průlezy pro domácí mazlíčky – ty jsou pro myši doslova pozvánkou. Dále k vám mohou probíhat ze sklepa, přicházet ze stoupaček, u starších domů mohou mít své skrýše ve zdech nebo ve stropě. Podle situace je pak třeba zabránit jim, aby tyto přístupové cesty využívaly – utěsnit je, znemožnit k nim přístup, použít na dané místo zmíněné postřiky a podobně.
Anebo si zkrátka pořiďte kočku!
Foto: Shutterstock
Přítomnost kočky je nejlepší a navíc je domácí mazlíček..