Ve světe se hlasitě hovoří o remdesiviru a dalších nadějných lécích, které mohou pomoct s léčbou koronaviru. Přestože jsou však tyto léky velmi drahé a jedna dávka stojí tisíce korun, nemají prokázanou univerzální účinnost. Podle českého imunologa a epidemiologa Jiřího Berana, který vede Centrum očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, jsou však dávno na trhu léky, které jsou na léčbu nemoci Covid-19 mnohem účinnější. Jen se jimi nikdo příliš nezaobírá, protože na ně nemůže mít exkluzivní práva a tím pádem na nich vystavět byznysovou mašinerii.
Desítky let starý lék vyzkoušel na sobě i seniorech
Sám Jiří Beran vyzkoušel padesát let starý lék Isoprinosine. On i jeho syn se nakazili koronavirem a s pomocí tohoto léku se úspěšně, bez větších problémů, také vyléčili. Beran s pozitivními výsledky léčby, kterou pochopitelně nelze považovat za vypovídající studii, seznámil odbornou veřejnost.
“Žiji v zahraničí a několik let ten lék vozím s sebou proto, že ho používám na případnou horečku dengue. Onemocněl jsem koronavirem a užíval jsem to tři dny,” uvedl Jiří Beran pro idnes.cz.
Na jeho doporučení potom lék svým pacientům předepisovali také další lékaři. Velmi zajímavý je případ podání léku dvaceti nakaženým seniorům z domova důchodců v Litovli na Olomoucku. Vzhledem k věku a různým přidruženým chorobám šlo o velmi rizikové pacienty. Ostatně, v jiných domovech pro seniory se ukázalo, jak smrtící koronavirus dokáže být. “Ti lidé byli ve věku 87 až 94 let. Byli to tedy lidé polymorbidní. Dalo se počítat s tím, že zemřou,” nezastírá nezáviděníhodnou výchozí situaci Jiří Beran. Podle něj totiž ve věkové kohortě 85 plus umírá každý třetí člověk. “Ale všichni se do domova důchodců vrátili živí a zdraví.” Podle Berana je velkou výhodou Isoprinosinu především fakt, že zabírá na každou respirační virovou infekci. A těžké případy nemocných s Covid-19 jsou spojeny právě se zasaženými plícemi.
Studie o účinnosti léku zřejmě nikdy nevznikne
Přínos Isoprinosinu nezpochybňuje ani epidemiolog Roman Prymula. “Určitě patří do škály látek, které jsou použitelné. Z logiky věci by mohl být účinný,” uvedl Prymula pro deník Blesk. Nedomnívá se však, že by měl být používán pro lehké případy, ale spíše pro vážné stavy a pro dospělé pacienty.
Problém Isoprinosinu podle Jiřího Berana spočívá paradoxně v tom, že je až příliš dostupný. Vyrábí ho totiž kolem čtyřiceti firem po celém světě a nikdo na něj nemá exkluzivní licenci, kterou by mohl zpeněžit. A právě proto dle Berana nikdy nevznikne studie, která by ukázala, že na Covid-19 skutečně zabírá. Takovou studii by musela financovat například nějaká vláda nebo nezávislá instituce. To se však vzhledem k ekonomické a časové náročnosti zřejmě nestane. V roce 2017 nicméně skupina vědců v rámci menší studie potvrdila, že Isoprinosine na respirační choroby účinkuje už do devadesáti minut od požití a do pátého dne zvedne aktivitu pro vyléčení důležitých buněk na dvojnásobek.
Jiří Beran si nebral příliš servítky se známým lékem remdesivir, na který jsou jinak Češi velmi hrdí, protože za jeho vývojem stojí český vědec Tomáš Cihlář. Jenže společnost Gilead, která na něj má práva, se rozhodla na něm řádně vydělat. Pětidenní léčbu tak nacenila na přibližně 55 tisíc korun. “Remdesivir je pozlátko. Ten nemá prokázané, že vás ochrání před smrtí. Existuje ale dexametazon, který vám zajistí o třetinu vyšší šanci, že nezemřete. Ten ale vyrábí kdokoliv za pár stovek,” upozornil Beran na alternativu v podobě levného kortikoidu a také na skutečnost, že v případě remdesiviru se účinnost podařila potvrdit jen v některých případech.
Foto: Freepik