Také rádi vzpomínáte na dobroty, které vám chystala vaše babička? Ať už to byly sladké řezy, bábovky nebo štrůdl, byla to jednoznačně nejlepší dobrota. Já velmi ráda vzpomínám nejen na bábovku, ale také na dobrotu zvanou Ptačí mléko. Jedná se o ojedinělý dezert s ojedinělým názvem, který je chuťově dokonalý. Existoval v různých formách, jako mléko, bonbóny i jako dort. Uvádí se, že tuto laskominu vnesla na trh varšavská firma E. Wedel, a to již v roce 1936.
Nejen v Rusku, ale i u nás v Československu
Vzpomenete si na dobu, kdy jste chodili na nedělní návštěvu k tetičce či babičce a dostali jste lahodnou laskominu ve skleničce? Navíc byla obohacená bílou pěnou, kterou všechny děti rády svými prstíky nabíraly. Přesně takovou podobu mělo Ptačí mléko ve sklenici pocházející ze Sovětského svazu. Díky jeho chuti a jednoduchosti, se stalo takzvané mléko velmi oblíbené i u nás. Navíc je levné a skládá se z ingrediencí, které má každá hospodyňka většinou doma.
Dort ptačí mléko
Co budete potřebovat
Na korpus:
- 125 gramů mouky
- 50 gramů kakaa
- 3 vejce
- 30 gramů rozpuštěného másla
Na náplň:
- 5 vaječných bílků
- 300 gramů moučkového cukru
- 10 gramů želatiny v prášku
Na polevu:
- 70 gramů másla
- 100 gramů 50% čokolády
Postup přípravy
Nejprve je třeba vyrobit korpus. Rozmíchejte tedy vejce s cukrem do hladka a přidejte mouku, kakao a kypřící prášek. Ingredience pak spojte metličkou, aby nehrudkovatěly. Dodejte rozpuštěné máslo a znovu míchejte. Těsto pak vlijte do formy na pečení a pečte dvacet minut na 180 stupňů.
Vaječné bílky ušlehejte s moučkovým cukrem v pěnu a přidejte želatinu. Směs pak nalijte na korpus a nechte ztuhnout tři až čtyři hodiny v lednici. Čokoládu s máslem nechte rozpustit v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni. Nalijte polevu na dort a nechte chvíli vychladnout.
Připravte si to nejlahodnější ptačí mléko
Zatímco na fotografiích můžete vidět moderní verzi ptačího mléka v podobě dortu, v následujícím receptu se zaměříme na tradiční originál.
Co budete potřebovat
- 400 mililitrů plnotučného mléka
- 3 vejce velikost M
- 200 gramů cukru
- 1 kus vanilkový lusk
- 1 polévková lžíce hladké mouky
Postup přípravy
Ze všeho nejdříve oddělte žloutky od bílků. Žloutky vyšlehejte se 150 gramy cukru do světle žluté a husté hmoty. Následně žloutkovou směs přilijte k mléku a rozmíchejte. Hrnec postavte na sporák a přidejte jeden vanilkový lusk a lžíci hladké mouky. Všechny suroviny míchejte pomocí metličky, směs se ráda připaluje. Jakmile Ptačí mléko začne houstnout, snižte plamen na minimum a vyšlehejte bílky s cukrem, musí být úplně husté.
Pokud se bojíte, že mléčnou směs připálíte, vyšlehejte si bílky ještě než se pustíte do přípravy mléka. Jakmile budete mít vyšlehané bílky, pomocí polévkové lžíce vytvořte z bílkové směsi noky, které ponoříte do mléka a chvíli povaříte ve žloutkové směsi.
Jakmile mléko mírně zhoustne, přelijte ho přes cedník a zachyťte bílkové nočky. Vychladlé mléko nalijte do mističek a bílky umístěte na hladinu. Poplují na ni jako malé lodičky. Celek můžete ozdobit kakaem, citronovou kůrou nebo skořicí, záleží jen na vás, co máte rádi. Dobrou chuť.
Foto: Shutterstock, zdroj: folkways.today
Moučkový cukr – dnes prodávaný – není na tvorbu bílkového sněhu vhodný. Obsahuje přísady proti spékavosti, které brání nášlehu. Daleko lepší je cukr krystal – při šlehání rozpouštějící se krystalky cukru působí jako “druhá metla” navíc odebírají postubně vodu z bílkoviny bílku a zlepšují šlehatelnost. Ideální je začít šlehat bílky bez cukru a po “zapěnění” cukr přidat.
Moje babička nám ho dělala tak, že nejprve uvařila v mléce našlehané bílky s cukrem, uvařila z nich v mléce velké noky, které odstavila, ve zbylém mléce dovařila žloutkový krém, naservírovala ho do misek a ozdobila bílkovými uvařenými noky. Byla to velká dobrota. říkali jsme tomu ptačinec.
….které má každá hospodyňka většinou doma.
A hospodář je doma nemá?
Nezamrzli jste někde ve středověku?
Ptačí mléko (ptasie mleczko) je běžně k dostání v Polsku jako balená cukrovinka !