Revmatoidní artritida je nebezpečná nemoc. Nenapadá jen klouby, ale také srdce, oči nebo ledviny

Revmatoidní artritida (chronická polyartritida) patří k onemocněním revmatického systému nebo také k zánětlivým autoimunitním onemocněním. Hovorově se o ní často hovoří jako o revma. Ve skutečnosti se ale od sebe jednotlivé revmatické choroby liší, a to zejména svým průběhem. Revmatoidní artritida je chronickým, systémovým a zánětlivým onemocněním, protože nepostihuje pouze klouby, ale také další orgánové systémy. Nejčastěji a nejsilněji se tato nemoc ale projevuje na malých kloubech jako jsou prsty na rukou a nohou. Tato forma artritidy napadá kloubní chrupavky prostřednictvím chybných reakcí imunitního systému.

Frekvence výskytu revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním kloubů. V České republice jí trpí přibližně 1 % populace, přičemž ženy jsou postiženy třikrát častěji než muži. Revmatoidní artritida se může objevit v každém věku. U dětí je nazývána juvenilní idiopatickou artritidou. Pravděpodobnost onemocnění však stoupá s věkem.

Po nenápadném začátku silné bolesti v kloubech

Revmatoidní artritida začíná většinou zlehka, jen zřídkakdy náhle. Pacienti si často stěžují na výrazné bolesti v oblasti prstů na rukou a nohou nebo v zápěstí. Někdy jsou zasaženy také větší klouby jako kolena, ramena, ruce, nohy a boky.

Ranní ztuhlost a revmatoidní uzel

Zanícené klouby otékají, jsou červené a přehřáté. Zdají se být zkřehlé až ztuhlé, což omezuje schopnost pohybu. Příznaky jsou nejsilněji pociťovány po ránu (ranní ztuhlost). Často, nikoliv ale vždy, jsou zasaženy obě strany těla. V průběhu onemocnění se potíže stále zhoršují, jak revmatoidní artritida napadá další klouby. Nezřídka se na kloubech tvoří malé bulky, takzvané revmatoidní uzly.

Revmatoidní artritida se neomezuje jen na klouby

Zákeřnost revmatoidní artritidy spočívá v tom, že se neomezuje pouze na klouby, ale může zasáhnout i vzdálenější tkáně a orgány jako například cévní a nervový systém. Napadá i oční a slinné žlázy, srdce či pohrudnici (pleura). V průběhu onemocnění může dojít k poškození srdečních chlopní, zánětu srdečního vaku nebo vysokému tlaku v plicích. Uchráněny nejsou ani játra, ledviny a oči.

Fázovité onemocnění

Revmatoidní artritida probíhá fázovitě. Jedna fáze může trvat od několika týdnů po několik měsíců. Mezi fázemi nemají nemocní často žádné příznaky nebo se tyto alespoň velmi zmírní.

Příčiny revmatoidní artritidy nejsou dostatečně objasněny. Vědci však s velkou jistotou vycházejí z autoimunitního faktoru. Domnívají se, že vlastní obranné buňky v těle napadají kloubní chrupavky a působí tím zánět. Dokázán byl také genetický faktor, případně častější výskyt v rodině.

Diskutuje se také o tom, zda onemocnění nezpůsobují viry a bakterie. V poslední době se stále více vědců domnívá, že existuje souvislost mezi revmatoidní artritidou a paradontózou (zánětlivé ničivé onemocnění dásní).

Kdy k lékaři

Pokud pociťujete ranní ztuhlost a bolesti kloubů, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře. To platí zejména pro děti.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments