Koronavirus je tématem, které snad prošlo veškerými médii. Někteří lidé ale stále neví, jaké jsou nejohroženější skupiny a kvůli tomu se méně chrání. Dbejte na své zdraví, a pokud do některé z níže zmíněných skupin patříte, měli byste dbát na zvýšenou opatrnost, jak kvůli sobě, tak kvůli ostatním.
Senioři
O seniorech se mluví nejčastěji. Podle odborníků jsou to právě pacienti nad šedesát let, kteří jsou ohroženi nejvíce. Tato skupina se potýká s velmi ztíženým dýcháním, vysokými horečkami, které mohou vést ke ztrátě vědomí, a v nejhorších případech dokonce i smrti.
Lidé se závažnými chorobami
Pokud vám lékař v minulosti diagnostikoval cukrovku, onemocnění ledvin, rakovinu nebo hypertenzi, nezapomínejte na to, že vletělo je výrazně ohroženo skoro každým virem. Obzvlášť nebezpečný je pro něj pak koronavirus a nemá smysl pokoušet zdraví. Pokud vám to situace dovoluje, zůstaňte doma a chraňte se, než virus ustoupí.
Velmi ohrožení jsou také lidé s nadváhou a obezitou. Zde přitom nehraje příliš velkou roli věk, ale právě podkožní tuk, který přispívá k rychlému množení koronaviru v organismu.
Děti
Naši nejmladší se virusu umí celkem dobře bránit, je ale problém v tom, že sami nepoznají, kdy jsou nakažení a šíří virus dál. Mohou tak ohrozit předchozí dvě skupiny. Je třeba proto i malým dětem klást na srdce, že je koronavirus nebezpečný a musí se vyhnout přímému kontaktu s ostatními dětmi. Dbejte na to, aby se vaše ratolesti naučily dodržovat hygienická pravidla, a můžete snížit riziko nákazy i ve vaší rodině.
Jak se chránit
Nejjednodušší je dodržovat hygienu a nosit ochranu na ústech a nose. Dále si venku nesahejte do očí nebo nosu a vždy po příchodu domů si hned vydezinfikujte nebo umyjte ruce. Vyhýbejte se místům, kde je větší množství lidí, jako například obchodním domům v hodinu, kdy mají lidé po práci nebo ve veřejné hromadné dopravě.
Pokud je to možné, pracujte z domova, schůzky s blízkými si na nějaký čas zpestřete online komunikací klidně na webkameře a buďte doma a v bezpečí.
Foto: Freepik