Situace s kouřením v Česku je vším, jen ne ideální. Každý čtvrtý Čech si zapálí cigaretu – to znamená zhruba dva a půl milionů kuřáků. Kouření úzce souvisí s rakovinou plic, kterou u nás ročně dostane 16 tisíc lidí. Rakovina plic je nebezpečná v tom, že se nedá včas odhalit, a často je při nálezu již pozdě. Pokud je nemoc odhalena pozdě, a to je v naší zemi i v zahraničí častý jev, pacienti v 85 % do pěti let zemřou.
Patříte mezi rizikovou skupinu?
Co je horší, v Česku neexistuje žádná screeningová technika na odhalení rakoviny plic. Probíhají však intenzivní jednání o zavedení alespoň zkušebního screeningového programu. Vyšetřovány by byly rizikové skupiny, mezi které patříte možná i vy. Jaké jsou rizikové skupiny? Do rizikové skupiny patříte už proto, že kouříte. Nejohroženější jsou ale ti, co kouří celý život a jejich věk je 55 – 75. V takovém případě je nutná návštěva odborníka.
Jak poznat, že máte problém?
Velký problém je, že rakovina plic nebolí, a tak je téměř nemožné ji poznat. Příznaky se nejprve projevují kašlem, ale ten je často přičítán běžným nemocem. Alarmující je i sípání nebo změna zbarvení vykašlaného hlenu. Varovat by vás měla změna charakteru kašle, špatné dýchání, dušnost, opakovaný zánět plic, ale také intenzivní a dlouhodobě trvající únava, bolesti svalů, problémy s polykáním nebo otoky na obličeji či horních končetinách. Je doporučováno, aby lékaři u rizikových skupin, tedy lidí nad 50 let, kteří kouří, zavedli základní vyšetření plic – spirometrii a rentken plic.
Prevence? Nekuřte!
Jedinou prevencí je přestat kouřit. Pro dlouhodobé kuřáky je to jedna z nejtěžší věcí v životě. Pokud to ale myslíte vážně, můžete využít lékařské pomoci, která nabízí opravdu mnoho možností. Další variantou je obrátit se na specialisty v oboru, mezi které patří i specializované poradny – centra pro léčbu závislosti na tabáku a nikotinu. Bez cizí pomoci se přestat kouřit podaří jen 5 % odvykajících si. S odbornou pomocí je to 40 %.