Ne každý kašel je příznakem nachlazení nebo chřipky. Pokud vás trápí záchvaty až zajíkavého kašle může se jednat o černý kašel, se kterým je třeba zajít neprodleně k lékaři, než nakazíte jinou blízkou osobu. Černý kašel lze srovnat s nekonečným příběhem, jelikož jeho nakažlivost je opravdu velká. Přenáší se buď během samotného kašlání, nebo se přenáší při kýchání či polibky. Nejčastěji se stává, že černý kašel se přenese z rodiče na dítě nebo obráceně. Abyste nemoc objevili včas, je nutné znát příznaky. A když už nemoc člověka skolí, je dobré vědět, jak bude probíhat léčba či jak dlouho bude nemoc trvat.
Na úvod je třeba ještě poznamenat, že zvýšené opatrnosti je třeba dbát u kojenců. Pro ty může být černý kašel až smrtelný, a to i tehdy, pokud je kojenec očkovaný. Očkování není zárukou toho, že se nenakazíte.
Co je černý kašel?
Aby se zamezilo všem spekulacím o tom, co to černý kašel je, je třeba si nemoc vysvětlit. Jedná se o bakteriální, infekční onemocnění, které se projevuje zejména dráždivým kašlem, jenž může člověka tížit a trápit až sedm dlouhých týdnů. Mnohdy však může trvat i půl roku, pokud se neobjeví včas a jeho příznaky budou podceňovány.
Jak se černý kašel projevuje?
Jak již bylo zmíněno, hlavním symptomem je kašel, a to až zajíkavý, sípavý kašel, na který nezabírají sirupy. Když se k tomu přidá dávení až zvracení, případně zvýšená teplota či neočekávané, viditelné hubnutí, je třeba co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Jak se černý kašel léčí?
Pokud se léčba podchytí včas, lze černý kašel léčit antibiotiky, které zabírají hned po propuknutí nemoci. Když je však nemoc v akutním stádiu, antibiotika se podávají jen proto, aby se zamezilo vzniku nepříznivých komplikací.
Smrtící nemoc, před kterou je třeba mít se na pozoru
I když jsou lidé proti černému kašli naočkováni, byly zaznamenány případy, kdy došlo až k náhlé smrti. Konkrétně to bylo u kojenců, kteří se nakazili od svých blízkých.