Plísně uvnitř vašeho domova nejsou nic pěkného ani zdravého. Způsobují respirační potíže (plný nos, bolest v krku, kýchání), zhoršují a startují alergie a některé druhy plísní mohou vyvolat také problémy dolních cest dýchacích u dříve úplně zdravých jedinců. Zkrátka plíseň do domu nepatří. Jak se jí zbavit?
Co je plíseň
Plíseň je vlastně houba, která produkuje spory, které se šíří vzduchem. Pokud najdou teplé a vlhké místo, přistanou na něm a začnou růst. Plísně nejčastěji najdeme na zdech, tkaninách, papíru, dřevu, dokonce i na skle a plastu.
Vsaďte na bílý ocet a jedlou sodu
Prověřená dvojice, která v domácnosti zafunguje téměř na všechno. Bílý ocet obsahuje vysoké procento kyseliny octové, ale díky nízkému pH není agresivní, proto je tou nejlepší volbou pro odstranění plísní. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte na plísní postižená místa. Nechte hodinu působit a setřete papírovým ručníkem.
Pokud ocet sám o sobě nezabere na 100 %, vytvořte si z octa a jedlé sody pastu v poměru 1:1. Natřete na plíseň a po hodině odstraňte. Výhodou této kombinace je, že na rozdíl třeba od sava není toxická, takže neškodí vám ani vašim dětem.
Na spáry soda a peroxid vodíku
Pokud vás trápí plíseň ve spárách mezi kachličkami, připravte si pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku v poměru 3:2. Naneste na spáry, nechte pár minutek působit a poté vydrhněte starým kartáčkem na zuby.
Tea tree oil taky nezklame
Do rozprašovače si připravte směs z dvou lžic vody a dvou lžic tea tree oleje. Promíchejte, postříkejte postižená místa a nechte působit 3 dny. Po třech dnech otřete tato místa hadrem, který jste vymáchali v jarové vodě a dobře vyždímali. Po týdnu tuto akci ještě jednou zopakujte, a plísně budou pryč.
Jak plísním předcházet?
Rozhodně se zaměřte na vlhkost. Je-li ve vašem příbytku příliš vysoká, snažte se ji zredukovat. Hodně větrejte, při vaření používejte digestoř, při koupání a sprchování ventilátor. Co nejvíce sušte v sušičce nebo venku.
Foto: Shutterstock