Zvýšený výskyt chřipky a dalších nebezpečných virů nás nutí k zamyšlení, jak správně léčit různé druhy kašle. Prvním krokem k úspěšné léčbě je rozpoznání suchého a vlhkého kašle. Poradíme vám, jak poznat suchý a vlhký kašel i jak je léčit.
Suchý kašel
Suchý kašel je prvním stupněm nemoci. Objevuje se záhy po nakažení a potrápit dokáže především v noci. Kašel zní jako dávení až dušení. Při kašli se neuvolňuje žádný hlen a kašel je vysoce dráždivý. Po pár dnech přechází suchý kašel do kašle vlhkého.
Chybou by bylo, vzít si na suchý kašel lék na vykašlávání. Na noc se dospělým doporučuje některý z tlumících léků (kodein).
Vlhký kašel
Převážně po ránu se objevuje vlhký kašel. Vlhký kašel vás následně bude trápit po celý den. V dýchacích cestách je nahromaděný hlen, ten má potřebu dostat se z těla ven. Bezprostředně po kašli nastává na krátkou chvíli úleva, ale proces se rychle opakuje. Příčinou vlhkého kašle může být zadní rýma či zánět průdušek.
Na vlhký kašel si můžete vzít přípravky které stimulují dýchací cesty k tvorbě řídkého hlenu a přípravky podporující vykašlávání. Léky užívejte pouze přes den.
- Bylinky na suchý kašel – mateřídouška.
- Bylinky na vlhký kašel – jitrocel, břečťan, tymián.
Při kašli zvyšte pitný režim
Jakmile vás začne trápit kašel, je třeba navýšit pitný režim. Výborné jsou horké čaje s medem a citrónem. Vyzkoušet můžete i bylinné směsi. Pokud kašel vede k podráždění sliznice, věnujte se během dne pravidelně kloktání. V místnosti udržujte zvýšenou vlhkost.
Kdy s kašlem k lékaři
K lékaři se s kašlem vydejte v případě, že jej provází horečka. Rovněž je nutné zkontrolovat kašel v případě, že samoléčba nezabrala a kašel přetrvává po dobu delší než 3 týdny. Dlouho trvající kašel může mít původ v astmatu, v lécích na vysoký tlak nebo být předzvěstí onemocnění srdce.
Foto: Shutterstock:, zdroj: OSFHealthCore.org