Těhotenství se podepisuje na těle většiny žen. Nejčastějším problémem jsou povolené břišní svaly, často ale dochází dokonce k jejich rozestoupení. S tímto neduhem se dá naložit jak plastickou operací, tak správným cvičením. Rozestoupeným břišním svalům se říká diastáza. Svaly se dají do původního stavu šest až osm týdnů po porodu. Pokud ale žena krátce po prvním porodu prožije druhý, svaly se nemusí do původního stavu vrátit.
Přímý břišní sval je uzavřen ve vazivové pochvě, a tu tvoří šikmé a příčné svalstvo. Tento sval způsobuje, že horní část těla můžeme ohýbat. S rostoucím břichem v těhotenství se ale jeho levá a pravá strana odděluje a vzniká mezera. Vazivo totiž neudrží velkou váhu. Diastáza se dá poznat snadno. Lehněte si na zem, natáhněte nohy a pomalu je zvedněte pár centimetrů nad zemí. Pokud se vám na břiše vytvoří stříška, máte Diastázu.
Plastika a její nevýhody
V dnešní době se problém velmi často řeší plastikou břicha. Břišní stěny jsou sešívány zpět k sobě, zároveň je odstraněn přebytek kůže. Plastická operace ale neřeší nefunkční svalstvo a jde o nejvíce nebezpečnou operaci tohoto druhu. Pokud se břišní svalstvo nedá do pořádku, většina žen řeší spíše neestetické faktory. Problém je, že nefunkční břišní svaly mohou přivodit více zdravotních problémů. Mezi časté projevy patří bolest zad a stresová inkontinence.
Rehabilitace
Efektivní je především pohybová rehabilitace a změna pohybových stereotypů. Tyto rehabilitace zahrnují posilování ochablého svalstva, díky čemuž se svaly opět vrátí do původní pozice a posílí se, změna pohybových stereotypů, aktivace hlubokého stabilizačního systému a práci s pánevním svalstvem. Tohle všechno má vliv na opětovnou pevnost břišní stěny.
Pomáhají také Kegelovy cviky — rytmické zatínání a uvolňování svalstva pánevního dna. Stačí cvičit pár minut každý den, jde o velmi jednoduché cvičení, pomáhající s problémem inkontinence. Kegelovy cviky rovněž pomohou ke správnému držení těla, navíc zlepšují prožitek při sexu.
Nehrbit se!
Velmi důležité je nehrbit se, ať už stojíte či sedíte u počítače. Správné sezení samo o sobě posiluje břišní svaly. Na kvalitní židli, při které se nepropadáte, záleží až v druhé řadě. Správné sezení je zcela zásadní pro kvalitní držení těla, zdravá záda a pevné břišní svaly.