Jak rozpoznat chuť a hlad? Pro správné stravování zásadní otázka

Chuť se od hladu liší, přestože tyto dva podněty jsou propojené a hranice mezi nimi je velmi tenká. Stejně tak tyto signály bývají zaměňovány. Kdy vás přepadá opravdový hlad a kdy se jedná pouze o chuť? Jak je od sebe rozeznat?

Hladu neodolávejte, chuti však ano

Hladovět rozhodně není zdravé a nepomůže to ani v případě redukce váhy. Pokud odoláte chuti, kromě skvělého pocitu, že jste zvládli kontrolu sami nad sebou, děláte mnoho pro své tělo a své zdraví.

Nerozeznání hladu a chuti je u mnohých osob hlavním důvodem vzniku nadváhy či dokonce obezity. Převážně se jedná o ztrátu kontroly nad jídlem, což je způsobeno nedostatečně vyváženou stravou a špatnými stravovacími návyky. Vše může být doplněno emociálním vypětím nebo stresem.

Jak se spouští hlad?

Zde jsou v hlavní roli dva hormony, hormon hladu ghrelin a hormon sytosti leptin. V případě, že obsah žaludku je prázdný zhruba dvě hodiny a svaly z něj vytlačí poslední zbytky potravy, nízká hladina cukru navýší hladinu ghrelinu a pociťujeme hlad. Známé kručení v břiše vzniká stažením svalů žaludku, které pracují ustavičně. Když není co stlačovat, zvuk není ničím tlumen a tímto je tak slyšitelný. Po konzumaci jídla dochází k vyloučení většího množství leptinu, tím se dostaví pocit plnosti.

Emoční versus fyzický hlad

Emoční hlad vás přepadne nečekaně, kdy v jednu chvíli ani na jídlo nepomýšlíte a vzápětí pociťujete neskutečný hlad. Vše se však odehrává v mysli a v ústech. V tomto případě se o pocit prázdného žaludku rozhodně nejedná. Jde o důsledek vyvolaný nepříjemnými emocemi, kdy tak prostřednictvím jídla se snažíte zmírnit konkrétní psychickou bolest. Typické bývá i to, že ani po konzumaci jídla se necítíte nasyceni, jen se dostaví o to silnější výčitky svědomí.

Oproti tomu fyzický hlad přichází postupně, kdy dochází ke kručení v břiše. Tělo by rádo, kdybyste se najedli co nejdříve, ale nepřikazuje vám, že to musíte udělat hned teď. Výsledkem je, že víte, co jíte, co máte na talíři, v ústech a posléze i v žaludku. Zde se dostaví i pocit nasycení. Stejně tak poznáte, kdy máte dost a přestanete jíst. Jedná se o přirozenou potřebu, kdy je nutné tělu doplnit energii, dodat živiny, vitamíny. Po najedení vás nepřepadají a netrápí výčitky svědomí.

Podstata spočívá ve správném a vyváženém jídelníčku

I když se říká, že je hlad převlečená žízeň, jen o vodě určitě nelze být. Důležité je, aby tělu nic nescházelo, to zajistíte vyváženým příjmem základních živin, tj. bílkoviny, které ovlivňují vyplavování hormonů usměrňující chuť k jídlu, jako je právě hormon leptin a zvyšují tak pocit nasycenosti, dále se jedná o tuky a sacharidy.

Nezbytné je zajistit častým střídáním i příjem mikroživin, vitamíny, minerální a stopové prvky apod. Pokud vašemu tělu bude chybět některá ze základních složek, projeví se to nezvladatelnými chutěmi a nadměrnou konzumací, v horším případě volbou nezdravých pochutin. Interval mezi jídly by měl být ideálně tři až pět hodin. Je důležité mít ve svém jídelníčku pravidelnost a řád. Dodržujte tři větší jídla denně, která můžete doplnit v případě hladu menší a zdravou svačinou, která by měla být složena pokud možno ze sacharidů či bílkovin.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments