Každý z nás měl někdy špatnou náladu, která mohla přetrvávat klidně i několik dní. Mnohdy si opravdu myslíme, že jsme třeba jen smutní nebo máme náladu pod psa, přitom se ale může jednat o depresi, kterou je potřeba včas odhalit a začít řešit.
Kdy jde o depresi a kdy pouze o špatnou náladu?
Nyní jsme vám možná nasadili brouka do hlavy. Rozhodně jsme tím nechtěli naznačit, že pokud máte třeba týden špatnou náladu, necítíte se ve své kůži a jednoduše vás nic nemotivuje, pak automaticky trpíte depresí. Chceme poukázat na nebezpečí, které se v tomto případě skrývá v nevědomosti a přesvědčování sebe sama, že se nic neděje, když pravda může být někde úplně jinde.
Jak to rozlišit?
Mít občas špatnou náladu je v pořádku. Člověk přece nemůže být pořád veselý a mít 24/7 úsměv na tváři doslova od ucha k uchu. Pokud se vám tu a tam stane, že vám zrovna není do smíchu, ale naopak se cítíte pod psa, nemusíte hned znervóznět. Pozor si ale dejte v případě, kdy tyto pocity přetrvávají delší dobu.
Může se to stát doslova zničehonic, klidně ze dne na den. Zatímco v jeden okamžik se cítíte šťastní, máte radost ze své práce, daří se vám v osobním životě, baví vás vaše koníčky, následující den může nastat zlom. Najednou se vám nechce do práce, nemáte náladu na svého partnera, netoužíte po oblíbených aktivitách a nejraději byste jen celý den leželi v posteli a vůbec nic nedělali. A co teď?!
Nečekejte a vyhledejte pomoc
V tomto případě je důležité na nic nečekat a vyhledat pomoc. Není za co se stydět, stát se to může každému. Odborník pomůže odhalit příčinu vašich problémů a především včasně nastolí léčbu, která pomůže předejít rozvinutí těchto pocitů v depresi.
Pokud byste svůj stav brali na lehkou váhu, nebo jej třeba vůbec neřešili, mohlo by se snadno stát, že by u vás špatná nálada propukla v mnohem vážnější problém. Čím dříve svůj stav začnete řešit, tím lépe pro sebe uděláte.