Už jste slyšeli o nemoci, která má název „ruce – nohy – ústa“? Ještě ne? Pokud máte doma malé dítě, pak o ní v nejbližší době možná uslyšíte. Jedná se totiž o virové onemocnění úst spojené s vyrážkou na nohách, pažích a v okolí úst. Postihuje nejčastěji malé děti a mladistvé.
Co je nemoc ruce – nohy – ústa?
Toto virové onemocnění může být způsobeno několika různými viry ze skupiny Coxackie virů a enterovirů. Jelikož existuje těchto virů hned několik, může se stát, že si vaše děti přinesou tuto nepříjemnou nemoc domů opakovaně. Má převážně sezónní charakter. Nejčastěji se objevuje během léta a na začátku podzimu.
Zdrojem nemoci ruce – nohy – ústa je nemocný – nakažený člověk, nebo jedinec v inkubační době. Nemocný je infekční ještě i v době, kdy se u něj objeví puchýřky. Nemoc se přenáší kapénkovou cestou a dotykem s nemocným, nebo s kontaminovanými předměty.
Jak se nemoc ruce – nohy – ústa projevuje?
Prvním příznakem je vysoká horečka, která je často spojená s bolestí kloubů a svalů, nechutenstvím, průjmy a zvracením. V ústech se objeví bolestivé puchýřky, tzv. afty. Další puchýřky postupně vyskáčou i na rukách a nohách, nejvíce na dlaních a chodidlech. Méně odolní jedinci však mohou být obsypaní i na pažích, v loketních jamkách a holeních.
Puchýřky jsou čiré a většinou samy odezní po 7 – 10 dnech.
Jak nemoc ruce – nohy – ústa léčit?
Vysoké horečky se běžně sráží paracetamolem, u malých dětí sirupy, nebo čípky. Důležité je dítě stále zavodňovat. Dávejte však pozor, jakou tekutinu dětem dáváte pít. Příliš kyselá chuť může dráždit a štípat afty v ústech.
Kvůli aftám a horečce budou trpět nechutenstvím. Proto jim nabízejte ovocné a zeleninové šťávy, které nejsou příliš kyselé. Dbejte na to, aby byly chladné, popř. vlažné.
Puchýřky můžete stejně jako u neštovic potírat tekutým pudrem, nebo zinkovou mastí, aby se rychleji vysušily a zmizely. Nemoc zpravidla odezní po deseti dnech. Po tuto dobu se snažte děti držet mimo kolektiv.