Ruce pryč od česneku. Může uškodit více, než si umíte představit

Může to znít neuvěřitelně, ale názory na česnek nejsou jednotné. Jedni ho považují za skvělé přírodní antibiotikum, kterému se nic nevyrovná, zatímco druzí vidí pouze jeho negativní stránky. O tom, jak moc je česnek prospěšný, píšeme pravidelně. Pojďme se teď podívat na druhou stranu mince a zhodnotit, zda nemůže být něco pravdy i na kritice česneku.

Východní medicína česneku nepřeje

Často se můžete setkat s názorem, že česnek v syrovém stavu může obsahovat nebezpečné bakterie způsobující botulismus. Byl to již římský básník Horace, který se do česneku ostře pustil a uvedl, že je škodlivější, než by si kdo myslel.

Už před tisíci lety tvrdili přívrženci Taoismu, že rostliny česnekovité jsou škodlivé pro lidi. Ve spisech, jeden moudrý Tsang-Tsze popsal česnek jako voňavý a pikantní, ale se škodlivým vlivem na tělesné orgány jako játra, slezina, plíce, ledviny a srdce. Konkrétně, cibule je škodlivá pro plíce, česnek na srdce, pórek zase nepříznivě působí na slezinu, pažitka na játra a jarní cibule na ledviny. Podle tohoto přívržence Taoismu tato štiplavá zelenina obsahuje pět různých druhů enzymů, které způsobují reakce jako špatný dech, nepříjemný zápach potu a stolice a také vedou ke zvýšení úzkosti a agresivity. Obzvláště, pokud je jíte syrové. Podobně říká Ajurvéda: „Tyto cibulové rostliny vyvolávají zhoršení, neklid, úzkost a agresi. Jsou škodlivé fyzicky i psychicky.

Problémy s mozkem

Mimo různé duchovní přívržence, v roce 1980 Dr. Robert C. Beck, Dr.Sc. zkoumal, jak funguje lidský mozek. Zjistil, že česnek má nepříznivý účinek na mozek. Pro člověka je toxický, protože jeho sulfon hydroxylové ionty pronikají krevní bariérou do mozku a jsou přímo jedovaté pro mozkové buňky. Podle odborníka bylo již od roku 1950 známo, že dokáže dvakrát až třikrát snížit reakční dobu pilotů, kteří dělají letové zkoušky. Přitom u nich je rychlost reakce velmi důležitá. Důvodem jsou toxické účinky česneku, které desynchronizují mozkové vlny. Proto jeden letecký lékař uváděl: „Neopovažujte se 72 hodin před letem v našich letadlech dotknout jakéhokoli česneku, protože zdvoj- až ztrojnásobí vaše reakce. Budete pomalejší.“

V čínské kultuře se běžně používá česnek přestože je známo, že nepříznivě působí na žaludek, játra a oči a dokonce může být příčinou, proč člověk trpí závratěmi. V západní medicíně mezi odborníky se česnek vnímá jako potravina, která ničí škodlivé bakterie, ale nevynechá ani ty prospěšné, které jsou nezbytné pro správné fungování trávicího systému.

Foto: Shutterstock

Může narušit trávení

Česnek může někdy způsobit více škody než užitku. Patří mezi kořeněná jídla, která mohou vyvolat pálení žáhy a jiné vedlejší účinky na trávení také nejsou vyloučeny. Ti, kteří mají slabý a citlivý žaludek, by se mu měli vyhnout. Může totiž u nich žaludek ještě více podráždit a také je náchylný k tvorbě žaludečních šťáv. Pro pacienty se zažívacími potíže by měl být tabu.

V případě česneku je každopádně velmi důležité jeho skladování. V roce 1980 vědci zjistili, že nesprávně skladovaný česnek v oleji může způsobit vážné problémy. Může se v něm objevit botulotoxin.

Co si z toho tedy vzít? Především to, že česnek dokáže léčit, ale za určitých okolností může také uškodit. V tomto případě ale stejně jako jindy platí, že je důležitá míra. Pokud si budete dopřávat česnek v přiměřeném množství, můžete být v klidu. Pakliže to s ním ale budete přehánět, můžete napáchat více škody než užitku.

Foto: Shutterstock, zdroje: Kurma, Timesofindia

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Viliam
Viliam
2 let

Keď som prvýkrát čítal články na tejto webovej stránke, potešil som sa. Už viac ako 30 rokov sa totiž venujem prevencii a udržiavaniu zdravia a stále som “zvedavý”, čo nového sa zistilo… Teraz, keď mám už 73 rokov, sa zrazu dozvedám o škodlivosti prakticky všetkého, čo sa roky považovalo za zdravé! Dá sa to nejako vysvetliť? Celkom jednoducho. Je rozdiel, keď o zdraví čítame: – na stránkach karentovaných odborných (vedeckých) časopisov, v ktorých sú uvedené dôkazmi podložené výsledky dlhodobých štúdií, a – článkom nejakého laického novinára, ktorý si niekde niečo prečítal a teraz sa snaží čitateľov prilákať senzačnými nadpismi člankov… Číst vice »

Iris
Iris
2 let
Reply to  Viliam

Já se obávám, že tyto články nejsou psány proto, aby někomu v něčem pomohly – mají stěží informační charakter – dají se brát tak, že člověka díky nim něco zaujme a dohledá si to sám. To, že se tady donekonečna opakují stejná témata, kdy jednou se daná věc hodnotí kladně, podruhé záporně, potřetí zase kladně a tak pořád dokola, může souviset s finanční odměnou, kterou pisatelé dostávají – pak je logické, že čím víc článků, tím lépe – pro ně. Že přitom vypadají jako pitomci, je jim jedno, protože – peníze až na prvním místě. Co mně nejvíc vadí je… Číst vice »

Bohuslav
Bohuslav
2 let
Reply to  Viliam

Mate pravdu. Pravda je to, čo je overené štúdiami, ktoré sú opreté o množstvo pozorovaní a naslednu statistiku. Sne vačšinou priemerní.. Ak napriklad MUDr. Bukovský prezentuje nejaku rozsiahlú studiu prestíznej ubuverzity, dá sa tonu veriť. Ak hovorí vlastné názory, sú to váčšinou táraniny.

Carp
Carp
2 let

To se člověk ve svém pokročilém věku dozvídá věci, že?
Jako hlavní jídlo bych si česnek asi nikdy nedal, jako koření jej používám často. Ale podobné pravidlo platí prakticky pro všechny kořenící přísady. Když budete jíst třeba sůl, pepř, feferonky nebo skořici “plnými lžicemi” určitě se to projeví na zdraví. V malém množství naopak umožní prožít dlouhý a příjemný život.

Miloslav
Miloslav
2 let

Ob 1 den si dávám k snídani stroužek česneku. Jsem ročník 1949.

Karel
Karel
2 let

Na tomhle webu jsou samé “zajímavé” věci. Docela dobře se bavím.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Karel

Já se jen divím, co všechno je možné dneska beztrestně publikovat – hlavně články této autorky – asi by jí občas prospěl studený obklad na hlavu 😀
Nejdřív jsem jen zírala, pak jsem se trochu vztekala a teď se už taky jenom bavím.

Vit
Vit
2 let

To je zase novinka🤣 , dokonce i cibule? A psali ,že syrová cibule a česnek prospívají, vařením se ničí účinky…to samé: jezte banány pak zase ne a to samé o bramborách🤣😜..čekám na jaro až porostou kopřivy 🤪

Nelen Nel
Nelen Nel
2 let
Reply to  Vit

A proč čekáte? Koukala jsem,jak se kroutí psí ocásek. A je to jasné. V jednom vydání aa… budou vedle sebe dva články. V jednom-kopřivy jsou zdravé,fontána minerálů,vitamínů a zdraví. Pijte čaj,vařte jako špenát atd.
A vtom druhém,říká se že kopřivy… Ale pozor,protože …. Lépe se jim vyhýbat,nebezpečné!
A vážně jsem zvědavá,jak moc se pletu. 🍀

Jiří
Jiří
2 let

Možná něco na tom je záleží asi na kombinaci s jinými potravinami ap.Pozitivni a přínosné reakce podle mého u lidí se zdravým zažíváním vysoce převažují.Velmi mne pobavila věta, že česnek znásobí reakce a proto lékaři nedoporučují pilotům ho konzumovat před letem, protože zpomaluje jejich reakce!??

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

To je tak, když někdo opisuje a nepřemýšlí u toho…dáma asi jedla moc česneku s cukrem (to by měla být správná zabijácká kombinace pro mozek) 😀 Tyto články nelze brát moc vážně – spíš jako inspiraci, co si dohledat. Myslím, že rozumný člověk se vyhýbá věcem, které mu nedělají dobře. Co je přiměřené množství jsme se nedozvěděli, ale dá se předpokládat, že jako u všeho – když je něčeho příliš, není to dobré. To může být pro někoho už 1 stroužek a jinému nevadí 4 stroužky denně – já jím syrový česnek skoro denně (2 – 4 stroužky podle velikosti)… Číst vice »

Bohuslav
Bohuslav
2 let
Reply to  Jiří

Blbosť, Číňania majú síce velký prinos v tzv Čínske medicíne a idhalujú nám ich staré recepty, ale i oni trpeli predsudkami, ako my, že keď kuvik zakuviká, niekto zomrie. Nieje to pravda, toľko kuvikov nemáme.

Jiří
Jiří
2 let

No nevim… To už bych musel být mrtvý