Mohlo by se na první pohled zdát, že energetická krize je vyřešena. A to dříve, než kdokoliv očekával. Pesimistické prognózy věštily, že problémy v podobě vysokých cen tu s námi budou celé roky, ale teď to vypadá, že elektřina a plyn budou rychle zlevňovat, protože jich je zase najednou dostatek.
Tohle se nečekalo
Ne všechno je ale tak růžové, jak bychom si přáli. Je nutné si přiznat, že to, co se odehrálo v druhé polovině roku, byla obrovská operace v podobě odstřižení se od ruského plynu, který tu byl roky naprosto dominantní, a připojení se k jiným zdrojům. Nově sem proudí zkapalněný plyn z Norska, Alžírska či Kataru.
Ukazuje se nicméně, jakoby české trubky a kotle byly zvyklé na plyn z Ruska a ten nový jim příliš nevoní. Přinejmenším ten norský například obsahuje podstatně více sirovodíku. Už se přitom objevují první zprávy o tom, že situace není vůbec dobrá. Některé trubky se ucpávají a dokonce dochází k poškozování plynových kotlů v domácnostech.
Zatím nejde o masový jev, ovšem znepokojivý už je jen jeho výskyt. Vždyť nový plyn čerpáme poměrně krátkou dobu. Jak to bude vypadat za pár měsíců nebo třeba let? Mnozí v poslední době investovali do moderních kondenzačních plynových kotlů, které jsou úspornější, ale také citlivější a podle odborníků náchylnější k různým problémům.
Co s tím dělat?
Životnost plynového kotle se přitom počítá na nějakých 10 až 15 let. Pokud by se najednou měla výrazně zkrátit, představovalo by to nemalou komplikaci. Lidé nemají na to, aby měnili kotel každých pár let, obzvlášť v době, kdy ceny energií sice klesnou, ale stále zůstanou vyšší, než na co jsme byli dlouhodobě zvyklí.
Experti zatím nemají po ruce mnoho rad. Snad pouze to, že by lidé neměli zanedbávat revize svých plynových kotlů. Mohou tak předcházet jejich zanešení či jiným problémům. Budeme však sledovat, jak se situace bude vyvíjet. Potenciálně je tu zaděláno na nemalé potíže.
Foto: Shutterstock
Zkuste si o tomto problému zjistit více! Norský plyn sice může (za určitých podmínek) vytvářet na stěnách domovního potrubí z mědi sulfid měďnatý, ale takových případů je v ČR v řádu nízkých desítek, přičemž počet odběratelů je 3000 000! Opakuji, týká se to jenom OPZ vedeného v mědi! A když už máte obavu, že zrovna vám ucpe plyn armaturu v kotli v ceně průměrně kolem 3000kč, můžete si nechat nainstalovat filr před kotel a budete v klidu…
Norský plyn ničí kotle a můžou za to Rusové. Nejsem Putinovec, ale z takové propagandy je mi zle!!!
100 bodů
Západní EU, spíše politici nechtějí Ruský plyn, a EU politici, Fiala, Pekařová Adamová berou raději nekvalitní plyn, bo opravy kotlů oni platit nebudou a stát si zase namastí kapsu z odvedené daně za opravu kotle. Doufám že tato, prekérní situace se nám vyřeší u nových voleb, kdy se lidé spojí proti 5dezolarům a vyhraje ANO a to jsem je nevolil. Bohužel díky podvodům kdy se spustil volební slepenec, se musí volič rozhodnout, volit ANO menší zlo.
Dalíku, ty anovské trdlo. Kotel se dá vyčistit docela snadno a plyn má větší výhřevnost než ruZZácký. Ale můžeš svého zloděje podpořit a nastoupit do Agrofertu za minimální mzdu.
Aaa,ukrajinský šváb se ozval .radši si nechã zasrat kotel, než by uznal, že se kupuje problémovà komodita TakžeToky troky, já radši ten ruský, který se používal X let a nikdy žádný problém nebyl.S Katarem se kamarædit nechci ani omylem, protože vím, co si o nás myslí a tak s nàma budou nakládat.A dobře nám tak Střelit se do vlastnį nohy umí jen evropský idiot včetnė hlupęho Tokyho..
A Vy jste čí trdlo?
Souhlas