Když se gulášová polévka dobře připraví, jde o vynikající jídlo. Nejen, že zahřeje a zasytí v podzimním a zimním období, stejně tak dobře poslouží i na jaře a v létě, ať už jako oběd nebo večeře, prostě jen tak s chlebem.
Co je vlastně gulášovka?
Asi nikoho nepřekvapí, že gulášová polévka má společné kořeny s gulášem. Pochází z Maďarska a patří do ní hovězí maso, brambory, cibule, červená paprika. Měla by být hustá a masová. Původně mezi gulášem – „gulyás“ a gulášovou polévkou – „gulyásleves“ nebylo valného rozdílu.
Receptů na chutnou gulášovku najdete bezpočet, ať už s mletým masem, cuketou, chilli nebo dokonce podle Zdeňka Pohlreicha i s hlívou ústřičnou. Pokud však toužíte po jednoduchém, tradičním a levnějším receptu, vsaďte na Láďu Hrušku. Ten se podělil o oblíbený recept své babičky, ve kterém je hovězí maso nahrazeno vepřovým, přitom chuť zůstává prvotřídní.
Co k polévce budeme potřebovat?
- 4 brambory
- vepřové pečené maso
- 1 menší cibule
- 1 stroužek česneku
- 2 lžíce sádla
- sůl
- 3 lžičky sladké papriky
- 1 lžíce sušené majoránky
- 1 lžíce instantní jíšky
Postup
Omyjeme a oloupeme brambory. Ty dáme vařit do 1,5 litru osolené vroucí vody. Zatímco se brambory vaří, nakrájíme si vepřové maso na malé kousky. Na další plotýnce v kastrůlku rozehřejeme sádlo a zpěníme na něm malou cibulku. Přidáme 2-3 lžičky sladké papriky a do směsi vložíme na kousky nakrájené vepřové maso. Dobře promícháme a krátce podusíme.
Jakmile je směs hotová, přidáme podušené maso do hrnce s vařícími se bramborami, dodáme prolisovaný česnek, majoránku a rozmíchanou jíšku. Dalších 5 minut povaříme, občas promícháme. Podáváme teplé s čerstvým chlebem.
Foto: Shutterstock
Proč se do vaření motá každej trouba. Proč vepřové maso a hlavně proč pečené? No i když po jeho kuřecích kůžičkách………..
No, já myslím, že raději zůstanu u svého klasického receptu… 😛
Až na tu instantní jíšku by to šlo 😉