Demence se může projevovat různými způsoby a vyvolat všemožné změny v chování člověka, a to v závislosti na typu. Platí také, že se obvykle projevuje výrazně dříve, než dojde k závažným potížím. Jen prvním symptomům není věnována taková pozornost. Ale vzhledem k tomu, že počty lidí s touto nemocí rychle stoupají, bychom se o ní měli naučit co možná nejvíce.
Včasné rozpoznání může pomoci
Stejně jako v případě jiných nemocí, také u demence platí, že pokud se na ní přijde včas, je možné její progres efektivněji zpomalit a prodloužit tak pacientovi kvalitní život, jakkoliv zcela vyléčit tuto chorobu nelze a dříve či později nastane okamžik, kdy postižený člověk začne velmi výrazně zapomínat, což vede až k tomu, že ztratí pojem o tom, kým je a kdo jsou jeho blízcí.
Statistiky jsou neúprosné a podle nich se demence týká jednoho ze 14 lidí starších 60 let a jednoho člověka ze šesti starších 80 let. Tento poměr se přitom neustále zvětšuje. Demence je tak jednoznačně civilizační nemocí, se kterou se musíme potýkat.
Podle lékařky Hildy Hayo, která vede organizaci Dementia UK, je pojem demence jakýmsi zaštítěným celé řady stavů, které neurodegenerativně ovlivňují mozek a které se postupem času zhoršují. “Známe více než 200 podtypů demence, přičemž všechny se trochu liší a je proto obtížné je rozeznávat v rané fázi,” uvedla expertka pro deník Express.
Doktorka však říká, že mezi společné symptomy demence patří problémy s koncentrací, změny v krátkodobé paměti a změny v každodenních činnostech.
Náhlé problémy s běžnými věcmi
“V případě některých typů demence týkajících se lidí do 65 let vidíme změny hlavně v osobnosti, společenském chování, emocích, řeči a porozumění. Ale také ve ztrátě zájmu o běžné aktivity,” uvádí lékařka Hayo. “To vše může mít značný dopad na každodenní život, protože lidé najednou začnou mít problémy s úkony, které pro ně byly denním chlebem a vůbec nad nimi nepřemýšleli.“
Vysvětluje, že najednou může být velkou komplikací něco tak prostého jako obléknutí se, zadání PINu do bankomatu nebo ztráta orientace na známých místech.
Pokud na sobě někdo takové příznaky pozoruje, a to třeba zatím jen v určité mírné formě, měl by vyhledat pomoc lékaře. Ten případně vyloučí jiné zdravotní problémy a zajistí potřebné testy. “Na demenci sice neexistuje lék, ale rozpoznání prvních příznaků umožní člověku naplánovat si svou budoucnost a vyhledat potřebnou pomoc,” uvádí doktorka Hayo.
Foto: Shutterstock, zdroje: Alzheimer’s Association, NHS, Express
Terezo Vávrová, vy jste největší debil, se kterým jsem měla v životě tu “čest”.
Hovno o tom víte, ale kafrat budete – jednou na vás dojde – protože stáří je pro každého – i pro vás…doufám, že budete mít to štěstí a dožijete se toho, že budete vejrat na své okolí, a aniž budete vědět, oč jde, budete stále IN – kozo. Nic o tom nevíte – vůbec nic.
V podstatě neexistuje způsob, jak to poznat – a můžete tomu člověku zbytečně moc ublížit – ale to vám, blbko, je jedno….čert vás vem