V dekoračním květináči je hezkou ozdobou interiéru, nenechte se ale mýlit. Umí toho mnohem více. Rýmovník je nenáročný, krásně voní a má léčivé vlastnosti. Ukážeme vám, jak z něj vyrobit odvar, repelent i tinkturu.
Co je to rýmovník
Rýmovník je tropická rostlina, má domov v jižní Africe, v Asii a Austrálii. Rýmovníků byste napočítali více než 300 druhů, většina z nich jsou využívány jako léčivky. U nás zdobil dlouho parapety a terasy, velmi rychle jsme ale přišli na to, že rýmovník je výborným léčivem i kořením.
Rýmovník obsahuje esenciální olej a silice, které mají prokazatelné antibakteriální a antimykotické účinky. Používá se při nevolnostech a střevních obtížích. Je vhodný i na popáleniny a alergie. Antibakteriálních účinků se využívá při infekcích hrtanu, úst a dýchacích cest. Je silným antioxidantem, zkoumají se jeho protinádorové a antidiabetické účinky.
Rýmovníkem proti rýmě
Rýmovník je účinným prostředkem proti nachlazení, běžných virózách, kašli a rýmě. Připravují se z něj čaje, sirupy nebo inhalační domácí terapie.
Příprava čaje je jednoduchá, stačí zalít horkou vodou nasekané lístky. Sirup se připravuje tak, že hrnek nasekaných lístků zasypete cukrem, uzavřete a necháte v lednici po 3 týdny. Občas směs protřepejte a nakonec sceďte. Pro inhalaci spařte listy rýmovníku a mořské soli. Inhalujte z velké mísy. Účinný je i sirup z rýmovníku, prolisovaného česneku a medu.
Chladným rýmovníkovým čajem můžete potírat kůži. Pro ošetření větších ploch je vhodné nasekaný rýmovník smíchat se sádlem nebo kokosovým olejem.
Přírodní repelent
Prosté umístění rýmovníku v interiéru odpuzuje hmyz. Na výlety do přírody si můžete vyrobit postřik proti komárům a klíšťatům. Stačí svařit dva hrnky vody a přidat 1 hrnek natrhaných a nahrubo pokrájených listů rýmovníku. Nechte projít varem a vychladnout do druhého dne. Po scezení přimíchejte 2 lžíce octa. Používejte jako postřik na oblečení a na kůži.
Rýmovník v kuchyni
Aromatický rýmovník je možné používat jako koření, a to v čerstvé i sušené podobě. Přidat jej můžete do pesta na těstoviny, do salátů nebo k míchaným vajíčkům. Výborný je i do různých pomazánek, které mají základ v mixované zelenině nebo luštěninách.
Foto: Shutterstock, zdroj: PlanetAyurveda.com