Salmonelóza může být nebezpečná. Kde všude číhá a jak jí poznat?

Křeče v oblasti žaludku, vysoká teplota, malátnost a neschopnost vzdálit se i na pár minut z koupelny. Kdy se jedná o střevní chřipku a kdy za onemocněním stojí bakterie salmonely? Salmonelóza číhá na děti i dospělé. Zjistěte, jak ji poznat i kde všude se mít na pozoru.

Nebezpečná salmonelóza

Za salmonelózou stojí tyčinkové bakterie. Salmonely způsobují onemocnění u zvířat a ze zvířat je možný přenos na člověka. Existuje několik typů bakterií salmonely, některé typy jsou zodpovědné za břišní tyfus.

Jak poznat salmonelózu?

Salmonelóza má určitou inkubační dobu, což později velmi komplikuje odhalit, která potravina byla příčinou nákazy. Mezi infekcí organizmu a momentem, kdy začnete pozorovat příznaky mohou uplynout i dva dny. Citlivější jedinci zaznamenají příznaky už během několika hodin, někteří však mohou obtíže pozorovat až po zmíněných dvou dnech. Prvním příznakem salmonelózy je akutní průjem s velmi řídkou stolicí. Je doprovázený bolestmi břicha a křečemi. Postižený jedinec trpí vysokou horečkou a zvracením.

Rozdíl mezi střevní chřipkou a salmonelózou je především v průběhu nemoci a možnosti přenosu. Střevní chřipkou zpravidla velmi rychle onemocní i ostatní členové domácnosti a její průběh není tak závažný. Většinou během jednoho dne odeznívají hlavní příznaky. U salmonelózy trvá teplota, průjem a zvracení déle než jeden den. Nejspolehlivěji odhalíte bakterii testem u lékaře.

Kde všude na nás onemocnění číhá?

Nejčastěji je salmonelóza spojována s vejci. Velké procento nemocných se nakazí po domácích majonézách nebo zmrzlinách. Rizikem však mohou být i jitrnice nebo špatně tepelně upravené potraviny. Bakterie salmonely číhají i v mražených potravinách nebo v potravinách, které mohly kontaminovat mouchy či hlodavci. To bývá častým problémem především v létě. V žádném případě rozmrazené potraviny nezmrazujte!

První pomoc

Ačkoliv je velmi obtížné přinutit se k nějaké konzumaci nebo nápojům, je nutné zvládnout pitný režim. Hrozí dehydratace organizmu. Je třeba vyhnout se mléku a mléčným výrobkům. Nejvhodnější je slabý černý čaj, studený a dostatečně oslazený. Ze stravy suché pečivo, banán nebo rýži. Postupně přecházet na lehčí stravu. Na salmonelózu neberte antibiotika, je třeba z organizmu vyloučit toxiny co nejrychleji. Sáhněte po střevních absorbentech.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments