Slýcháme o tom neustále. Zaměstnání, v jehož průběhu jen sedíme, ničí zdraví. Většina z nás však nemá možnost volby, a musí sedět osm hodin v kanceláři. V takovém případě však v těle dochází k nezvratným změnám. Jak vážné tyto změny mohou být?
Při neustálém sezení dochází ke zdravotním potížím, které začínají bolestí zad, ale končí i problémy, o nichž vůbec nemáme tušení – například zhoršené dýchání. Podívejme se tedy, jaké potíže mohou nastat.
Ochablé ramenní svalstvo
Při dlouhém sezení nevyhnutelně dochází k tomu, že se záda ohýbají dopředu a ramena stáčí dovnitř. Mnoho lidí navíc, aniž by si to uvědomovali, natahují bradu směrem k monitoru, čímž si poškozují krční páteř. Výsledkem jsou bolesti u lidí, kteří dlouho pracují v sedavém zaměstnání.
Svaly na nohou a v okolí páteře trpí
Už zhruba po hodině sezení ztrácejí svaly na nohou a v okolí páteře schopnost se zapojit. Pokud je tedy vůbec nenapínáte, dochází ke ztrátě správného držení těla. Díky tomu vznikají další bolesti.
Horší průtok krve
Při sedavé práci se zpomaluje průtok krve, což vede ke vzniku křečových žil a krevních sraženin. Ty jsou nebezpečné tehdy, když se dostanou do plic a způsobí embolii.
Poškození mozku
Podle některých studií dlouhodobé sezení zpomaluje průtok krve i do mozku. To následně ovlivňuje kognitivní funkce a může dojít k neurodegenerativním onemocněním, jako je například Alzheimerova choroba. Údajně stačí chůze každé dvě minuty, abychom tomuto předešli.
Málo kyslíku z plic
Pokud dýcháme v sedě, naše plíce nemají tolik prostoru pro nádech. Znamená to, že nefungují, jak by měly a může dojít ke snížení plicní kapacity. To může vést k rychlejšímu srdečnímu tepu a dusivosti.
Zažívání trpí
Při sezení je naše břicho stažené a zatlačené, takže trpí naše zažívání. Vede to k nadýmání, křečím, pálení žáhy a dalším potížím.
Cukrovka
Pokud dlouhodobě sedíme, naše tělo hůře reaguje na inzulín. Jde o hormon produkovaný slinivkou, který pomáhá rozkládat glukózu a přeměňuje ji na energii. Pokud tento proces narušíme, vzniká riziko diabetu.