Syndrom karpálního tunelu je považován za jednu z nejčastějších nemocí z povolání, která může stejně tak potrápit muže jako ženy. Podle statistik potrápí jen u nás v České republice cca 35 000 obyvatel. Příčinou vzniku syndromu karpálního tunelu je neustále se opakující pohyb v práci či jiných činnostech, nejčastěji se projevuje u lidí, kteří pracují s počítačem, potrápit však dokáže i žurnalisty nebo dělníky pracující se sbíječkou.
Jak se syndrom karpálního tunelu projevuje?
Mezi nejčastější projevy syndromu karpálního tunelu jednoznačně patří palčivé bolesti, které přetrvávají delší čas. Tyto nepříjemné pocity dokážou pacienta v noci probudit a znemožnit mu znovu usnout. Mezi další příznaky patří mravenčení v ruce, otok nebo pocity ztuhlého zápěstí či ztráta svalové obratnosti.
Co je karpální tunel?
Karpální tunel je úzká štěrbina, která se nachází v zápěstí. Ze tří stran jej ohraničují zápěstí kůstky, ze čtvrté strany je ohraničen pevným zápěstním vazem. Skrze karpální tunel do zápěstí prochází celkem 9 šlach a mediánní nerv, který má za úkol přenášet vzruchy z mozku do části ruky.
Otok nebo úraz některé šlachy může způsobit, že dojde ke zmenšení prostoru v tunelu, což bude mít za následek útlak mediánního nervu. Mediánní nerv, který bude stlačený a podrážděný, způsobí bolest, zánět a mravenčení.
Dlouhá a bolestivá léčba
Syndrom karpálního tunelu je nepříjemné a bolestivé onemocnění, jehož léčba často trvá hodně dlouho a hodně bolí. Lékař předepíše silná analgetika, která mají protizánětlivý účinek a zároveň doporučí i užívání léků na uvolnění svalů. Závažnost onemocnění se zjišťuje na základě vyšetření nervů, podle toho se volí vhodná léčba a předepisují se odpovídající medikamenty. Potíže může zmírnit kortikoidová injekce aplikovaná do zápěstí, příčinu však odstranit nedokáže. Někdy je zápěstí zafixováno sádrou. Dojde-li k těžkému zánětu, přistupuje se k léčbě za pomoci chirurgického zákroku.