Nedoslýchavost je stále častější. Může za ni hlučná doba

Nedoslýchavost je nepříjemný problém, kterým podle odborníků v současné době trpí každý pátý z nás. Bohužel zde platí měřítko, že čím je člověk starší, tím jsou jeho problémy s nedoslýchavostí čím dál horší. Jak se nedoslýchavost projevuje? Jaké jsou příčiny jejího vzniku? A dá se vůbec léčit? Na tyhle i další otázky vám dají odpověď následující řádky!

Co je nedoslýchavost?

Nedoslýchavost je vada sluchu, která dokáže značně zkomplikovat život pacienta. Podle statistik trpí vadou sluchu každý druhý muž a každá třetí žena, přičemž jejich počet každým rokem nezastavitelně přibývá. S postupujícím věkem se pak problémy stupňují a život s nedoslýchavostí může být pořádně nepříjemný.

Proč vzniká?

Určitě i vás zajímá, co vlastně stojí za vznikem nedoslýchavosti. Věřte, že příčin může být hned několik, jednou z nich může být již vrozená snížená schopnost vnímání sluchu, která ale může přijít až časem. Odborníci se shodují na tom, že za vznikem nedoslýchavosti z velké části stojí i současná hektická doba a všudypřítomný hluk, který nás den co den obklopuje a kterému se vystavujeme.

Mezi další možné příčiny také patří poslech hlasité hudby, především pak časté používání sluchátek, za vznikem problému lze hledat i některé druhy léků, úrazy hlavy, časté záněty ucha nebo nádorové onemocnění.

Jak se projevuje?

Nedoslýchavost se projevuje tím, že hůře slyšíte. Najednou vám začne dělat problém i naprosto běžná konverzace, kdy se musíte o to více soustředit, co vám druhý člověk říká. Kromě horšího sluchu se může objevit i nepříjemné hučení v uších, které bývá velmi časté.

Mezi další projevy nedoslýchavosti pak lze zařadit například bolesti ucha, bolesti hlavy, závratě, šelesty nebo výtok z ucha.

Dá se nějak léčit?

Drtivá většina lidí má v sobě zakořeněnou představu, že nedoslýchavost léčit nelze. Pravda je to ale jen napůl. Pakliže se jedná o vadu sluchu způsobenou například postižením zvukovodu, úrazem či zánětem, pak je zde poměrně vysoká šance, že se jí podaří vyléčit.

Jiné je to bohužel v případě, kdy se jedná o vadu sluchu způsobenou například dědičností nebo stářím, tam už nelze sluch navrátit do takového stavu, ve kterém byl předtím. Lze akorát mírnit projevy tohoto problému a to třeba používání naslouchátek či jiných pomůcek.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments