Nadměrné říhání je velmi obtěžující jev, okolí se na vás dívá přes prsty a vy sami se cítíte nepatřičně. Pokud si říhnete doma po výborné nedělním obědě v kruhu rodiny, není to nic neobvyklého, ale na veřejnosti by se každý rád říhnutí vyhnul, jelikož se v naší společnosti jedná o nevhodný projev.
Co říhání způsobuje?
Říhání je únik plynů ze zažívacího traktu doprovázený zvukovým projevem vznikajícím rozezněním jícnového svěrače oddělujícího jícen od hltanu. Existuje mnoho důvodů, které jej způsobují. Nejčastěji se jedná o poruchu dolního svěrače jícnu, přeplnění žaludku, špatné složení stravy nebo akutní zánět žaludku. Větší náchylnost k říhání mají také lidé, kteří pijí příliš mnoho sycených vod, ty totiž žaludek dráždí.
Rady k omezení říhání
Jezte a pijte pomaleji, předejdete tak zbytečnému hromadění vzduchu. Jídlo pořádně žvýkejte se zavřenou pusou a při jídle nemluvte. Doporučuje se pít zejména vodu, čaje a nesycené nápoje. Vyvarujte se pití přímo z lahve nebo prostřednictvím brčka. Spoustu vzduchu navíc do sebe dostáváte také při žvýkání žvýkačky, cucání tvrdých bonbonů a kouření. Pro omezení nadměrného říhání je vhodné také upravit váš jídelníček. Zařaďte si do stravy potraviny, které produkují méně plynu a vyvarujte se například čočce, fazolím, zelí nebo cibuli.
Další tipy pro zastavení říhání
Příčinou nadměrného říhání může být i pálení žáhy. Pokud se tedy pálení žáhy zbavíte se velmi pravděpodobně i říhání. Zkontrolujte svou zubní protézu, protože špatní sedící umělý chrup může vést k nadměrnému polykání vzduchu během jídla. Podpořit zdravé trávení můžete také přípravou zeleniny na páře místo vařením. Volnější oblečení, které vás nebude stahovat kolem pasu moc těsně, vede k odstranění břišních nevolností a říhání. Pokud rádi využíváte přírodní produkty, zkuste si udělat bylinkový čaj. Nejvhodnějšími bylinkami jsou heřmánek, malina, máta nebo zázvor.