Sedavý způsob života ničí zdraví i psychiku

Naše tělo je určeno k pohybu. Potřebuje pohyb, přesto mnozí z nás většinu dne prosedí. Sedí v práci, sedí doma u televize či počítače. Sedavý způsob života si vybírá daň an našem zdraví.

Dlouhé sezení ničí celé tělo

Sedíme-li dlouho, necítíme se dobře. Zpomaluje se náš krevní i lymfatický oběh. Zpomaluje se také pohyb střev, vzniká pocit nadýmání, bolesti břicha a zácpa. Rovněž je narušen metabolismus tuků a sacharidů.

Dlouhé sezení představuje nadměrnou zátěž i pro naši páteř. Na rozdíl od pohybu a stání nedochází k aktivaci hlubokých stabilizačních svalů. Meziobratlové ploténky musí nést tíhu celé horní poloviny těla. Nelze se divit, že nás bolí záda. Další příčinou bolestí zad jsou ochablé svaly.

Při dlouhém sezení trpí také celý pohybový aparát. Je-li sedavý způsob života dlouhou dobu naším životním stylem, můžeme si vykoledovat deformace až degeneraci pohybového aparátu.

Dlouhé sezení – pohroma pro naše svaly i kosti

Pohyb okysličuje naše svaly i kosti. Nedostatek pohybu znamená nedostatečně okysličené svaly a kosti. To však není jediný problém. Dlouhou nečinností dochází ke zkracování svalů a vazů, svaly ochabují a ubývají. Výsledkem je kromě mizerné fyzické kondice chronická bolest zad.

Osteoporóza číhá nejen na štíhlé a hubené ženy středního a vyššího věku. I sedavý způsob života představuje vysoké riziko osteoporózy a spolu s ní vysoká náchylnost ke zlomeninám.

Čím více sedíme, tím více tloustneme

Sedavý způsob života je jistou cestou k obezitě. Jestliže většinu dne prosedíme, spotřebujeme málo energie. Pokud tomu nepřizpůsobíme svůj jídelníček, naše váha půjde nahoru a budou přibývat také naše tukové zásoby.

Čím je vyšší číslo, ukazující naši tělesnou hmotnost a čím více nám přibývají tukové zásoby, tím více se snižuje citlivost těla na leptin, hormon sytosti. Výsledkem bude častější pocit hladu, přejídání a následné tloustnutí.

Snižuje se také citlivost našeho těla na inzulín. Pokud si dopřáváme nadbytek jednoduchých sacharidů, naše hladina glukózy v krvi bude doslova jako na houpačce. Její prudké vzestupy budou střídat prudké vzestupy hladiny inzulínu. Inzulín je hormon, vylučovaný slinivkou břišní, postará se nejen o prudké snížení hladiny glukózy v krvi. Vyvolá hlad a podpoří také ukládání tuků do tukových zásob, zejména v oblasti břicha.

Dlouhé sezení navíc zpomaluje metabolismus. Spalujeme méně kalorií nejen proto, že se málo hýbeme, nýbrž i proto, že náš metabolismus je pomalejší,

Obezita není pouze estetická vada. Obezita je také matkou mnoha nemocí. Diabetes mellitus 2. typu, nemoci srdce a cév, poškození páteře a kloubů – to jsou některé nemoci, které s sebou přináší obezita,

Dlouhým sezením rychleji stárneme

Sedavý způsob života má na svědomí také zrychlený proces stárnutí. Zkracují se totiž koncové části chromozomu, nazývané telomery. Tyto části chromozomu zajišťují neporušenost DNA. Jestliže se telomery příliš zkrátí, nemohou vykonávat svou funkci. Buňka se nemůže již dále dělit a odumře.

Víte, že pohybově aktivní lidé mají délku telomer srovnatelnou s o deset let mladšími vyznavači sedavého způsobu života?

Dlouhé sezení ničí psychiku

Nedostatek pohybu se negativně podepisuje také na naší psychice. Konkrétně s sebou přináší úzkosti a deprese. Na vině je nejen omezení sociálních kontaktů. Nedostatek pohybu zhoršuje také spánkový cyklus. Je známou skutečností, že nedostatek kvalitního spánku s sebou přináší psychické problémy.

Řešením je aktivní životní styl

Příznivci sedavého způsobu života dříve stárnou, bývají obézní a trápí je spousta zdravotních problémů. Rozhodně není o co stát. Stačí však dostatek pohybu a výše uvedeným následkům sedavého způsobu života e vyhneme. Mizerná fyzická kondice není důvodem nedopřát svému tělu dostatek pohybu. Naopak je třeba na své kondici pilně pracovat a postupně jí zvyšovat,

Je dobré chodit do fitness centra nebo do posilovny. Pokud však většinu dne prosedíme, hodinka v posilovně či fitness centru nás nezachrání.

Pokud máte sedavé zaměstnání, využívejte každou příležitost k pohybu. Protáhněte se a projděte se během přestávky, místo výtahu používejte schody. Zkuste se na WC trochu protáhnout a udělat si pár dřepů. Vaše tělo Vám za to poděkuje,

Je velkou chybou přijít z práce, kde jste celý den seděli a opět si doma sednout k televizi či k počítači. Po příchodu domů si raději dopřejte půlhodinovou svižnou procházku. Pěší výlety, cvičení nebo sport mají také své místo v životě pohybově aktivních jedinců.

Pokud nechcete rozmnožit početné řady obézních jedinců, přizpůsobte míře své pohybové aktivity jídelníček. Jedinec pracující v kanceláři rozhodně nepotřebuje přijmout tolik kalorií jako těžce fyzicky pracující jedinec.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments