Z pochybných zdrojů se neustále objevují tu více, tu méně obskurní způsoby prevence proti koronaviru. Drtivá většina z nich je nesmyslná. To ale ještě neznamená, že neexistují látky, které jeho působení dokáží tlumit. Velmi zajímavé je například zjištění, že šanci na přežití infekce Covid-19 výrazně zvyšuje vysoká hladina selenu v těle.
Selen působí i v případě viru HIV
Nejde zase o tak velké překvapení. Už nějakou dobu je známo, že selen významně ovlivňuje smrtnost v případě viru HIV, respektive nemoci AIDS. Zjednodušeně řečeno: pacienti, kteří ho mají v těle dostatečné množství, přežívají v průměru déle. Vzhledem k tomu, že koronavirus má některé sekvence podobné jako právě HIV (spekuluje se, že vznikl laboratorně jako vakcína proti tomuto viru), napadlo vědce podívat se na souvislost také v tomto bodě.
Studii provedla University of Surrey, která vycházela z dobře známé skutečnosti, že v Číně existují lokality s výrazným nedostatkem selenu a naopak místa, kde je obyvatelstvo selenem vydatně saturováno. Souvisí to i s jeho přítomností v půdě, ale to už je poměrně složitá vědecká debata.
Vědci se každopádně zaměřili na místa, kde se epidemie koronaviru rozvinula. Zjistili, že ve městě Enši v provincii Chu-pej, jejímž hlavním městem je nechvalně proslulý Wu-chan, se nemocní uzdravovali výrazně rychleji než v jiných oblastech provincie. Právě v Enši se konzumuje největší množství selenu v celé Číně.
Jde o silný antioxidant
Naopak v provincii Chej-lung-ťiang, kde se konzumuje v průměru nejméně selenu nejen v Číně, dosáhla smrtnost vysokých hodnot a byla zde v zemi nejvyšší. Oproti jiným oblastem byla až pětkrát vyšší.
Studie přitom nepracovala pouze s odhady konzumace selenu, ale výzkumníci měřili také jeho hladinu v těle na základě vlasových vzorků.
Vědci zatím nemohou s určitostí říct, že pokud budete konzumovat potraviny bohaté na selen, budete zároveň proti koronaviru odolnější. Konstatují však, že souvislost je nezpochybnitelná.
Může to být ale způsobeno i nepřímo, kdy lidé dlouhodobě konzumující dostatek selenu jsou zdravější. Selen totiž působí jako antioxidant a je výrazně prospěšný kardiovaskulárnímu systému. V úvahu tak připadá vliv selenu na snížení takzvaného oxidačního stresu, který vyvolávají RNA viry.
Selen je možné konzumovat v potravinových doplňcích, ale tělo ho dokáže nejlépe vstřebávat z přirozených potravin, které jsou na něj bohaté. Mezi ně patří zejména ryby, ořechy, vnitřnosti a obilniny.
Foto: Freepik