Odborníci na energetiku i samotní dodavatelé po zimě pochválili Čechy za to, že se řídili pokyny a s energiemi pokud možno šetřili. Průměrná spotřeba totiž poměrně výrazně klesla. Přestalo tak platit, že Česko spotřebovává na vytápění nadprůměrně plynu oproti jiným evropským zemím, kde jsou v domácnostech zvyklí na větší chlad.
Je to k ničemu
Pravdou je, že někteří to v obavách z vyúčtování skutečně přeháněli a stahovali topení na minimum, i když bylo venku minus deset. Platili za to pochopitelně diskomfortem, když museli nosit třeba i tři svetry, aby to vůbec zvládli. Teď však začala chodit vyúčtování a mnozí se nestačí divit.
Problémy se objevují zejména v bytových domech, kde fungují společenství vlastníků jednotek nebo družstva. Ta spotřebu tepla či plynu rozpočítávají podle jednotlivých partají, ovšem mnozí až teď zjišťují, že skutečná spotřeba je pouze jedním z faktorů.
“Snažila jsem se opravdu hodně šetřit. Kolikrát nám byla až zima,” říká paní Anna z jednoho pražského sídliště, která v bytě 2+1 žije se svou desetiletou dcerou. “Ve vyúčtování bylo skutečně vidět, že jsem šetřila. Reálně bych měla platit kolem 8000 korun, jenže to rozpočítali tak, že budu platit 12 tisíc.“
Těžká motivace
Důvodem je skutečnost, že vlastně doplácí na sousedy, kteří teplem tolik nešetřili. Spotřeba se totiž v domě rozpočítává různými koeficienty a skutečná spotřeba je pouze jedním z nich. Žena je nespokojená s tím, že se výpočet obzvlášť v této době nezměnil, aby více reflektoval to, jak se kdo chová a zda skutečně šetří.
Stát k tomu ostatně správce domů vybízel, ale jak se ukazuje, ve většině případů se tak nestalo. To by se přitom do budoucna mohlo vymstít. I příští zima zřejmě bude složitá a ceny energií dost možná zase vyletí. Třeba jich ani nebude dost. Přesvědčit však občany s takovou zkušeností, aby znovu s topením šetřili, bude složité. Už totiž budou vědět, že po finanční stránce jim to nic moc nepřinese.
A je tu ještě další potíž, která se teprve začne ukazovat teď po rozeslání doplatků. Takřka jistě se navýší počet těch, kdo nebudou mít na uhrazení, případně jsou chorobní neplatiči. A co se stane? Slušní lidé v domě budou muset na tyto sousedy doplácet, protože vymáhání poplatků je v takových případech opravdu složité.
Foto: Shutterstock