Akutní i chronické. Takové bývají střevní záněty. Mají velmi nepříjemný průběh a mohou končit až operací. Záněty střev se léčí nejrůznějšími dietními omezeními, tak aby nevyvolávaly nechutenství, další bolesti břicha nebo průjmy. K projevům patří i dlouhodobá únava.
Co způsobuje záněty střev?
Prvním faktorem jsou genetické predispozice, druhým faktorem je věk a posledním faktorem je strava. Velký vliv má konzumace piva, málo vitamínů ve stravě, nedostatek vlákniny a nadbytek cukru. Na záněty střev působí i psychické faktory, hormonální antikoncepce, alergie a kouření.
Jak zánět střev rozpoznat?
Bolest břicha, průjem, nevolnost ještě nemusí znamenat zánět střev. U zánětu střev se k těmto příznakům ještě přidávají teploty a ztráta chuti k jídlu. Ve stolici se začne objevovat krev nebo hlen.
Prevencí vzniku zánětu střev, pokud máte genetické predispozice, je dostatek vlákniny, vitamínů a minerálu ve stravě a zdravých tuků. Konzumujte ovoce a zeleninu, pijte čistou vodu nebo bylinné čaje. Zákaz platí pro kouření i alkoholické nápoje. Vhodnými preparáty je možné posílit imunitní systém.
Léčba zánětů střev
Prvním krokem k úspěšné léčbě je diagnostikování konkrétního onemocnění. Podle konkrétního onemocnění se upravuje postup léčby. U všech zánětů střev však platí stejná dietní doporučení. Pravidelný příjem tekutin, doplnění minerálů a přechod na bezezbytkovou stravu. Zařazují se nejrůznější kaše a kysané mléčné výrobky. Můžou být přidány i měkká masa (rybí, kuřecí), rýže a brambory. Po dvou týdnech se přísná dietní omezení zmírňují a postupně se zařazují další potraviny. Léčba a omezení mohou trvat až tři týdny.
Jak vypadá bezezbytková strava?
Bezezbytková strava je vhodná i při nejrůznějších trávicích obtížích. Základem je omezení vlákniny a jiný způsob úpravy potravin. Strava nesmí být smažená a kořeněná. Do bezezbytkové stravy nepatří celozrnné pečivo, luštěniny, nadýmavé druhy zeliny. Ovoce a zelenina musí být mixovaná nebo jemně nastrouhaná. Mixování platí i pro vařené brambory. Maso se konzumuje jen libové, vařené nebo dušené. Mléčné výrobky se mohou jíst do obsahu tuku 40 %. Vařená jídla mohou obsahovat vejce, máslo přidávejte až do hotových pokrmů. Bezezbytková strava je vhodná především pro děti a to pokaždé, když zaznamenáte trávící obtíže.