Ačkoliv možnosti léčby rakoviny v posledních letech výrazně pokročily, pokud jde o onemocnění slinivky, lékaři jsou obvykle stále víceméně bezmocní. Důvodem je především to, že se k nim dostávají pacienti až v pokročilém stadiu nemoci, kdy už jim příliš není, jak pomoci. V počátečních stádiích přitom rakovinu slinivky léčit lze.
Příznak se projeví po jídle
O slinivce většina lidí prakticky neví, dokud je nezačne trápit. Jde o malý orgán, který je umístěný mezi žaludkem a páteří. A bohužel právě v něm bují ta vůbec nejzrádnější rakovina. Je extrémně obtížné ji odhalit včas, a tak se pacienti k lékaři dostávají až příliš pozdě. V době, kdy se u nich objeví žloutenka, svědění či ztráta chuti do jídla způsobená zablokováním žlučovodů.
Vzhledem k tomu, že rakovina slinivky roste v oblasti, kde se nacházejí orgány trávicího traktu, jsou při tomto onemocnění časté potíže tohoto charakteru. A právě jen podle nich lze nemoc rozpoznat v časnějším stádiu, kdy s ní lze ještě něco dělat.
Jedním z nejvýraznějších signálů rané rakoviny slinivky může být velmi nepříjemný pocit poté, co se najíte. Může vám být velmi těžko a můžete mít pocit nafouknutého břicha. Pokud se k tomu přidá nevysvětlitelné hubnutí, průjmy a zvláštní zápach stolice, měli byste zpozornět a co nejdříve vyhledat lékaře. Přidruženým znakem může být citelné zvětšení jater či žlučníku.
Vyhledejte pomoc včas
Existuje však i několik méně častých příznaků rakoviny slinivky, které si s tímto onemocněním obvykle nespojíme, ale které mohou být důležitými varovnými signály.
Jde především o horečku, celkovou únavu, svalovou slabost třas a celková pocit nemocnosti bez zjevné příčiny. Dalším příznakem je neschopnost spolknout jídlo, protože máte neustále pocit, že jste plní. V tomto případě více než kdy jindy platí, že raději podstupte zbytečné vyšetření, než abyste se o pár měsíců později dozvěděli, že jste měli přijít dříve.
Foto: Shutterstock, zdroje: Cancer.org, Mayo Clinic